Orta Doğu’da salgın tehdidi


Orta Doğu’daki son gelişmeler artık sadece politikanın değil, tıbbın da odak noktası oldu. İlki 20 Eylül’de kayda geçen Korona virüsünün insandan insana geçmeye başlaması ve coğrafi olarak yayılması sağlık dünyasında yeni bir domuz gribi vakası mı sorularına yol açtı.

Normalde kedilerde görülen korona virüsü zatürreeye ve böbrek iflasına sebep oluyor. Virüsün varlığının kanıtlandığı dokuz kişinin yarısından fazlasının ölmesi hastalığın ciddiyetini ortaya koyuyor. Kasım sonunda Katar, Suudi Arabistan ve Ürdün’de ardı ardına Korona virüsü kaynaklı vakaların ve ölümlerin görülmesi bilim insanlarını harekete geçirdi. Almanya’da bulunan Bonn Tıp Merkezi şimdi hastalığın kolayca tespiti için hızla testler geliştiriyor. Ayrıca virüsün domuz, yarasa gibi diğer memelilere de bulaşabildiği gösterildi. Bu da tehlikenin boyutlarını tırmandırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nden David Heymann’a göre belirtiler hastalığın insandan insana yayılmaya başladığını gösteriyor. Bu da yeni bir salgın anlamına geliyor. Bu muhtemel salgını bir an önce engellemek için öncelikle hastaların yakınlarını yakın takibe alıp hastalığın kimden bulaştığını tespit etmek gerekli. Virüse sahip tüm insanlar karantinaya alınmalı ki yeni yeni hız kazanmaya başlayan salgının önüne geçilsin.

 

Kaynakça:

http://www.nature.com/news/clusters-of-coronavirus-cases-put-scientists-on-alert-1.12006

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle