ORCID bilimsel araştırmacı sistemi


Sevgili okuyucularımız,

Aşağıda okuyacağınız yazı, 19 Ocak itibari ile ORCID sisteminin “temsilcisi” sıfatını kazanmamızın şerefine düzenlenmiş olup ORCID web sitesine nasıl kayıt olacağınızı, çalışmalarınızı nasıl tanıtacağınızı, kendiniz ile ilgili ayırt edici bilgileri nasıl vereceğinizi açıklamayı amaçlamaktadır. Keyifle okuyacağınızı dileriz.

ORCID sistemine giriş

orcid.org adresinden erişebileceğiniz sistem, kullanıcılar için tamamı ile ücretsiz, topluluk esaslı ve bir araştırmacının yaşayabileceği en büyük sorunlardan biri olan çalışmalarını görüntüleme ve istek üzerine düzenleyebilme yeteneğini kazandıran ve bize göre “devrim” olarak sayılabilecek olan bir “araştırmacı tahsis numarası” vermektedir. Sisteme kayıt yaptırdıktan sonra, e-posta veya ORCID kayıt numarası ve şifre kullanarak giriş yapabilirsiniz.

Üç adımda sisteme kaydınızı yaptırmanız mümkün:

1) orcid.org/register adresinden 30 saniye süren bir kayıt işlemini tamamlayın,
2) ORCID kaydınızı, profesyonel bilgileriniz ile geliştirin; ayrıca ResearcherID, Scopus veya LinkedIn gibi sitelerdeki bilgilerinizi de buraya aktarabilirsiniz. 3) ORCID tanımlayıcınızı web sitenizde kullanabilir, bir çalışma gönderdiğiniz zaman, burs veya destek programlarına başvuracağınız zaman, çalışmanız için tanınırlık kazanacağınız durumlarda çalışma akışınızı kontrol edeceğiniz her durumda ORCID tanımlayıcınızı beyan edebilirsiniz.

Kayıt ekranında ilk adınızı, soyadınızı, e-postanızı iki kere giriyorsunuz. En az bir harf, bir rakam içeren bir şifre belirliyorsunuz. Bunu da güvenlik gereği iki kere giriyorsunuz. Yeni çalışmalar oluştuğu zaman bunların başka kişilere gösterilip gösterilmemesini üç sembol ile ayarlayabiliyorsunuz. En soldaki sembol çalışmaların herkese açık olduğunu, ortadaki sembol sınırlı erişim olduğunu, sağdaki sembol de gizli olduğunu göstermektedir. Tavsiyemiz en soldaki herkese açık sembolü seçmeniz yönünde olacaktır, ancak siz farklı bir seçim de yapabilirsiniz.

Hangi durumlarda e-posta gönderileceğine ait bilgilerden, e-posta konusunda hassas iseniz yalnızca birinci seçeneği işaretlemenizi öneririz. İkinci seçenek, ORCID’in sponsor olduğu veya ORCID tarafından sunulan haberler hakkında ilave bilgiler gönderir. Bunu seçip seçmemeyi size bırakıyoruz.

Kullanım Şartları anlaşmasında gizlilik politikası ve kullanım şartları (kamuya açık erişim ve kamuya açık olarak işaretli olan bütün verilerin kullanılması dahil)

Daha sonra ana menüye geliyorsunuz. Burada, diğer araştırmacılardan sizi ayırt etmeye yardımcı olacak bilgiler girebilirsiniz. Bu bilgiler kişisel, eğitim, çalışılan işyeri ve yapılan yayınlar olarak özetlenebilir.

Kişisel bilgiler güncellenirken ilk isim, soyad, görünür ad yazılır. About me kısmında kendi hakkınızda bilgi verebilirsiniz. Örneğin falanca tarihte doğduğunuzu, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerinizi (varsa) belirtebilirsiniz. Keywords kısmında çalışma alanlarınızla ilgili anahtar kelimeleri yazabilirsiniz. Ülke seçiminiz varsayılan olarak sınırlı sayıda kişiye görüntülenecektir. Kişisel bir web siteniz varsa Websites başlığı altında verebilirsiniz. Bunun kamuya açık olmasında fayda görüyoruz. İşlemler bittikten sonra Save Changes düğmesine tıklayarak değişiklikleri kaydetmeniz gerekiyor.

Education kısmında eğitim durumunuzu biraz daha ayrıntılı olarak yazabilirsiniz. Kurum adı, şehir, eyalet/bölge (Türkiye için doldurmanıza gerek yoktur), ülke, bölüm ve alınan dereceyi yazacağınız alanlar bulunur. Başlangıç ve bitiş tarihlerini hatırlıyorsanız tamamen, hatırlamıyorsanız ay/yıl veya yalnızca yıl olarak yazmanız mümkün. İşlem tamamlanınca alt taraftaki Add to List düğmesi ile listeye ekleyebilirsiniz. Aynı işlemleri yüksek lisans ve doktora eğitimleriniz için de yaparak eğitim bilgilerini tamamlamış olacaksınız. “Add Education Manually” düğmesi ile ilaveleri yapacaksınız.

Employment kısmında çalıştığınız kurumları girebilirsiniz.

En beğendiğimiz kısım, “Works” başlığı altındaki “import works” bağlantısıdır. Buradan teker teker girmek zorunda kalmadan, bazı tanımlayıcıları (başta DOI olmak üzere) kullanarak hızlı yayın girme olanağınız bulunmaktadır. Özellikle yüzlerce yayına sahip hocalarımız için büyük bir kolaylık olarak düşünüyoruz. ORCID’in toplu yayın ekleme hizmeti için beraber çalıştığı kurumlara bakıldığında Avustralya Ulusal Veri Servisi Kayıtları, CrossRef Meta-veri araması (DOI dahil), DataCite Meta-veri Merkezi, Europe PubMed Merkezi, bir başka yazımızda ayrıntıları ile anlatacağımız ResearcherID ve Scopus to ORCID hizmetleri görülmektedir. Çalışmalarınızda DOI numarası var ise CrossRef Meta-veri aramasını kullanmanız gerekecektir. Daha önce ResearcherID almışsanız ilgili bağlantıdan aktarma işlemini yapabilirsiniz. Scopus üzerinden kendinizi taratırsanız bu da faydalı bir işlem olarak görülebilir. Öncelikle CrossRef Meta-veri aramasını kullanalım. CrossRef Meta-veri aramasında ORCID kaydınızdan kısıtlı veri okunabilir ve yayın listenize bir yayın eklemek için sizden izin istenmektedir. Bu uygulama, sizin ORCID parolanızı göremez ve ORCID kaydınızdaki diğer özel bilgilere erişemez. Sonuç olarak bu hizmet, CrossRef’teki ciddi miktarda dergi makaleleri, konferans bildirileri ve monograflara ulaşabilmekte ve kolayca arama sonuçları ORCID profilinize eklenebilir. Bu hizmeti “Authorize” düğmesine basarak onaylayıp sonraki adıma geçebilirsiniz.

Sonraki adımda arama sonuçlarından kategori seçerek çok sayıdaki veriyi süzebilirsiniz. Kimyager bir hocamız için bu işlemi yapmaktayız, bu sebeple sol taraftaki “Category” başlığını hocamız kimyacı olduğu için “Chemistry(all)” olarak seçiyoruz. Böylece binlerce yayından 114 adedi seçilmiş olmakta ve işlem son derece kolaylaşmaktadır. Hocamıza ait bir girdiye rastlayınca her girdinin son satırındaki “Add to ORCID” bağlantısına tıklayıp “Yes” seçeneği ile yayın listenize ilave edebilirsiniz. Gerçekten, “yayın listesi oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı” demekten kendimi alamıyorum. Eklenen çalışma ile ilgili olarak girdinin son satırındaki ve en sağdaki bağlantı “In your profile” olarak değişmektedir. Bunun dışında, en üstteki arama çubuğuna DOI numarasını https://dx.doi.org/ ile başlayan kısım olmadan, 10.xx şeklinde devam eden kısmı yazdığınızda da çalışmayı bulabiliyorsunuz.

Scopus to ORCID seçeneğini seçince de bizden izin istenmektedir. Onaylayınca adınız ve belki birkaç benzeşen isim görüntülenmektedir. Uygun olanları seçip Next düğmesine bastığınızda profil adınız sorulmaktadır. Daha sonraki adımda adınıza ait çalışmalar listelenmekte ve bu çalışmanın size ait olup olmadığı sorulmaktadır. Yeşil ve siyah düğmelerle bunu belirttikten sonra Next düğmesi ile devam edeceksiniz. Son adımda kurumsal e-posta adresinizi iki kere girmeniz istenmektedir ve Send Author ID düğmesi ile kayıtlarınız ORCID’e aktarılacaktır. Yazar ID numaranız ORCID’e aktarılmaktadır. İzin isteme durumunda olan Scopus, “Send my publication list” düğmesine bastığınızda bu izni vermiş olduğunuzu varsaymaktadır. Return to ORCID bağlantısı ile ORCID arayüzüne dönerek yayınlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra şu işlemler gerçekleşmiş oldu:

1) Kişisel bilgileriniz girildi.

2) Görev yaptığınız kuruma ait bilgiler girildi.

3) Eğitim bilgileriniz girildi.

4) Çalışmalarınız CrossRef ve Scopus başta olmak üzere ORCID arayüzüne aktırıldı.

5) Scopus’tan ORCID’e veri aktarımı yaptığınız için Scopus Author ID oluşturuldu.

6) ORCID kaydınızı yapmış olduğunuz için (ilk aşamalarda) ORCID ID oluşturuldu.

Örnek bir ORCID kayıt numarası şunun gibidir:

https://orcid.org/0000-0003-4066-3004

Bu kayıt oluşturulurken Researcher ID ve Scopus kullanılmışsa bunlara ait şu kayıt numaraları da oluşturulur:

https://www.researcherid.com/rid/A-2400-2014

http://www.scopus.com/inward/authorDetails.url?authorID=8427282700&partnerID=MN8TOARS

Not: ORCID’in çeşitli kuruluşlarla entegrasyon sürecine ait ayrıntılı bilgiyi http://orcid.org/organizations/integrators/integration-chart adresinden edinebilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz kuruluşun da ORCID sistemini inceleyip dahil olmayı düşünmesinin uygun olacağını düşünüyoruz.


Kategoriler39 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 1
  Barbaros Akkurt

  Yazının en sonunda belirtilen ORCID, Researcher ID ve Scopus Author ID numaraları bana ait olup farklı bir başvuruda doğal olarak farklı numaralar tahsis edilecektir, bu hususu bilgilerinize sunmak isterim.

 2. 2
  recep

  selam hocam az önce bana orcid den bir mesaj geldi üyeliğinizi onaylayın diye ama ben buraya kayıt olmadım onay mesajına tıklayıp şifremi unuttum dan yeni parola alarak giriş yaptım ve sitemin ekli olduğunu gördüm bu nedir bi anlam veremedim ( film sitemi eklemem de yarar varmı onuda öğrenmek istiyorum )

 3. 3
  mustafa

  e mail adresinde tr uzantılı eki isteniyor. tr uzantılı değil. ne yapmalıyım veya sistemde kaydınız var diyor. daha önce kaydım yoksu. sistemi nasıl resetleyip yeniden kayıt yapabilirim

 4. 4
  R.Özkanca

  Barbaros bey ben emekliyim. Bir dergiye makale gönderdim. ORCID kaydı istiyor. Ama çalışmadığım için employment yerine emekli öğretim üyesi nasıl ekleyebilirim.

 5. 8
  Merve

  Merhaba, orchıd şifremı hatırlayamadığım ıcın başka bır orchıd numarası aldım bu farklı olan orchıd numaram diğer yayınlar ıcın sorun olur mu? Teşekkürler

 6. 10
  Aliye Cengiz

  Merhaba,
  Benzer bir sorunu da ben yaşadım. Yetkililere bildirmeme rağmen çözemediler.
  Orcid numarası 1 kez verilmiyor muydu? Üniversiteler değişebileceğinden istenen okul mailleri de silinebileceğinden orcid genel mail talep etmeli veya şifre değişimini genel mail üzerinden talep etmelidir. Ya da 2 Orcid numarası verebiliyorsa insanlara bunları birleştirme fırsatı verebilmelidir. Gariplik çok.

 7. 11
  ali ibrahim balin

  Selamlar,

  Orcid’imi katıldığım bildiri sunumları için almıştım, şimdi okulum orcid istedi, id ‘mi verdim ancak okuluma “tursted organizastion” veremiyorum, register i önceden yaptığım için mi yeniden bir id mi almam gerek, orcid in manuel ve videolarında da bu durum üzerine net bir bilgi yoktur, değerli görüşlerinizi rica ederim?

 8. 13
  Aslı Türkmenli

  Merhabalar orcid numarası almak için sisteme girdim daha önce bir dergide makalem yayınlandığı için bana orsid numarası vermişler ama ben şifreyi bilmiyorum bu yüzden yeni gmail açtım bir sorun olurmu yoksa eski mailimle devam edeyimmi ama şifreyi bilmiyorum

 9. 14
  md

  Merhaba ben yakın zamanda orcıd numarası aldım fakat, son hanesinde numara yerine X yazıyor. Acaba yanlış mı aldım, eğer yanlış aldıysam nasıl düzeltebilirim bu durumu?

 10. 15
  Cigdem Mekik

  Merhaba,
  Ben bir üniversitede ingilizce öğretmeniyim. ORCID’e bölümümüzde okutulan bir dersimizin kitabını ekleyebilir miyim. Kitap bir “araştırma” sonucu ortaya çıkmış değil. Daha ziyade bölümümüzün ve yazar olarak bizlerin birikiminin bir sonucu.
  Bir de bir tercüme kitap var Alzheimer ile ilgili. Bu da bir gazeteci yazarın Alzheimer ile ilgili deneyim ve düşüncelerini yarı belgesel/yarı kurgu şeklinde bilgilendirme amacıyla aktardığı bir kitap.
  Bu iki kitabı ORCID’e kaydetmeli miyim?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 11. 16
  gamze öztürk

  Mevcud bulunan ORCID hesabımda evlilik nedeniyle soyadı değişikliği yapmak istiyorum nasıl yapabilirim? yardımcı olursanız çok sevinirim

 12. 17
  Dr

  Merhaba Barbaros bey,
  Researcher ID numarası iki kişinin aynı olabilir mi?
  Bir de numaranın önündeki harfler neyi temsil ediyor örneğin B-12345 gibi

 13. 18
  Gaye

  Merhaba,
  Ben dergi editörüyüm ve ORCID numaralarını, wordde/pdf’te yazarların yanında ID yeşil amblem olarak görünmesini istiyorum. Aradım taradım, nasıl yapıldığını bulamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Teşekkürler

 14. 19
  Eda

  Merhaba orcid numarası aldım ama son rakamı x ile bitiyor nedenini öğrenip düzeltebilir miyim? Galiba benim gibi biri de aynı sorunu yaşamış bende de aynı durum söz konusu? Yardım ederseniz sevinirim teşekkürler.

 15. 20
  gözde alpyıldız

  Merhaba, orcid sifrem doğru olmasına rağmen yanlış şifre diyor. aynı mail ile orcid almayı denediğimde de zaten adınıza var diyor. sifremi unuttum deyince gelen mailde adınıza bu mail ile orcid hesabı yok diyor. tezim için acil lazım. neden kaynaklı olabilir?

 16. 21
  sinem önel

  merhabalar. daha önce arkadaşlar da aynı durumu yaşamışlar, orcıd ıd sonu x ile bitiyor ve nerede hata yaptığımı bilmiyorum. düzeltmek için ne yapmalıyız yardımcı olursanız sevinirim.

 17. 22
  nur

  merhaba ben orcid numarası aldım bir kere ama şimdi okulum bu numarayı güncellememi istiyor bu numaran başka bir numara yeni bir orcid numarası nasil alabilirim

 18. 24
  Özbek

  Merhabalar Barbaros Hocam,
  Bir kac arkadasımız daha yazmıs ama sonunda x harfi olması yanlıs orcid numarası aldıgımızı mı gösterir. Yardimci olursaniz cok sevinirim.

 19. 25
  Barbaros Akkurt

  ORCID tanimlayicisi 16 haneden olusmaktadir. Son hane disinda butun haneler rakamdir. Son hane rakam veya X olabilir. X Romen rakami olan 10’un karsiligidir, ama tek hane olarak ifade edilme zorunlulugu oldugu icin X konmaktadir.
  Bilgilerinize sunarim.

 20. 26
  Deniz

  Merhabalar Hocam,
  2017 yılında Orcid no edinmiştim ve birkaç makalemI bu numara ile dergilere göndermiştim. Dün yaptığım numara sorgulamasında benimle aynı isimde olan bir akademisyenin aynı numarayı kullandığını gördüm. Hatta bir makalem onun sayfasında çıkıyor. Bana ait bir kayıt yok. Geriye dönük olarak bu hata nasıl düzeltilir? Eski yayınlarımı yeni numara ile kendi adıma kaydedebilir miyim? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 21. 27
  derya

  merhaba şifremi hatırlamıyorum mail üzerinden reset yapılamıyor.orcid numaram ile reset edip şifremi yenileyebilmemin bir yolu var mı? Teşekkür ederim.

 22. 28
  Hilal

  Hocam merhaba, iki farklı mailimden iki farklı orcid ıd bulunuyor ve dergide eşleşme yapılamıyor. Orcidin birisini iptal etmeliyim, ancak yapamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim…

 23. 29
  tuba

  merhabalar… ben orcid numaramı aldım ama kayıt duzenlemelerimi yaparken sadece ben seçeneğini işretlemiştim şuan herkese açık yapmak istiyorum bi yolu var mı

 24. 32
  Seda

  Hocam merhaba, yayınlanan iki çalışmama isim benzerliği sebebiyle maalesef yanlış id eklediğimi fark ettim. Bana bir akıl verebilir misiniz, ne yapmalıyım?

 25. 33
  Seda

  Hocam daha doğrusu bu id yi kendime ait sanıyordum ancak tezimi yüklemeden önce kontrol etmek istedim. Mail adresime ait id bulunamadığı uyarısı verdi. Başka bir mail hesabı da vermiş olamam. Yeniden bir id edindim. Yazdığım makaleler diğer id sahibi kişinin üstüne kayıt olmuş oldu. Emeklerim bir başkasına ait mi sayılacak? Çok dert edindim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 26. 34
  Salih Arslan

  Merhaba (Acil)

  Daha önce Bilecik Üniversitesi’nde çalışıyordum, 2019 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ne geçtim. 2017 yılında Bilecik Üniversitesi kurumsal mail adresi ile aldığım ORCİD numaramı kullanıyorum fakat şimdi uluslararası bir dergiye makale göndermek için ORCDİ numaranızı ilişkilendirin diyor ve ORCİD sayfasına yönlendiriyor. Buraya eski kurumumun mailini ve şifreyi girmem gerekiyor ancak eski kurum mailim iptal oldu. Bu nedenle ORCİD hesabımı yeni kurumsal mailimle ilişkilendirmem gerekiyor. Ne yapmam gerekiyor, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 27. 35
  Bayram

  Merhaba, henüz ORCİD adresi almadım. ORCİD üye olurken e-mail adresi istiyor. Üye olduktan bir süre sonra ya da bir kaç yıl sonra e-mail adresimizi değiştirip, yeni bir e-mail adresi ekleyebilir miyiz? Eklediğimiz taktirde ne gibi sorunlar oluşur? Bilgi verirseniz memnuniyet duyarım. Teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.

 28. 36
  LAÇIN

  Merhaba hocam. Orcid numaramda yeni eğitim bilgilerimi nasıl ekleyebilirim? her hangi bir ekleme butonu çıkmıyor.

 29. 37
  Nazlihan Güngör

  Merhaba Barbaros bey ben bir defa. Orcid no aldım tekrar aldım iki farklı orcidi nasıl birlestirebiliroloz acaba

 30. 39
  Mehmet Cemal KAYA

  İyi günler ORCID NUMARAM var. Ancak yayın gönderdiğim dergi göremediğini belirtiyor. herkese açık olmasına rağmen sıkıntı yaşıyorum ne yapabilrim

+ Yorum yap