Omurgalılara ait ilk fluoresan protein keşfedildi


Unagi yılanbalıklarında bulunan bir protein, fluoresan proteinlerin en yenisini oluşturuyor ve bir omurgalıdan gelen ilk protein olarak önem taşıyor.

Unagi'nin aşçılık sanatındaki yeri düşünüldüğünde bunları bir laboratuardan ziyade bir restoranda görme olasılığınızın daha yüksek olduğu açık. Ancak Wako, Japonya'daki RIKEN Beyin Bilimleri Enstitüsü'nde görev yapan Atsushi Miyawaki yönetimindeki araştırma grubu, yılanbalıklarının karanlıkta parladığını keşfederek heyecan uyandırdı. Araştırma ekibi fluoresan proteini ayırdı ve UnaG olarak isimlendirdi, yapısını incelediklerinde bazı şaşırtıcı özellikler buldu. UnaG'nin fluoresansı yalnızca başka bir kimyasala bağlandığında ortaya çıkıyor. Bu kimyasal bilirubin olarak düşünülüyor, bilirubin, karaciğer fonksiyonu için insanlarda bir biyo-işaretçi olarak, kan pigmenti olan hemoglobinin yıkılma ürünüdür. Yüksek bilirubin seviyeleri kötü karaciğer fonksiyonuna işaret eder ve daha sonra sarılığa yol açabilir.

Araştırma ekibi, UnaG'nin karaciğer sağlığı için hızlı ve kolay bir testin temelini oluşturabileceğini düşünüyor, çünkü hastaların kan örneklerindeki yüksek bilirubin seviyelerinde ışıma gözleniyor. Keşif aynı zamanda, şu an itibariyle tehlikede olduğu belirtilen Unagi yılanbalığını korumak için mevzuatı da oluşturmayı da sağlayabilir.

Kaynaklar

http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/06/fluorescent-protein-eel-liver-bilirubin

A Miyawaki et al, Cell, 2013, 153, 1 (DOI: 10.1016/j.cell.2013.05.038)


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle