Ölümlü olduğumuzu bilmek, sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor olabilir mi?


Yeni bir araştırmaya göre; düşük özsaygı sahibi insanlar; kendi ölümlülükleri hakkında düşünmekten kaçınmak adına çeşitli kaçış mekanizmaları geliştiriyor.

Kent Üniversitesi Psikoloji Okulu’ndan Dr. Arnaud Wisman önderliğinde bir grup araştırmacı; yaptıkları beş çalışmaya göre düşük özsaygısı olan insanların kendilerine ölümlülükleri çağrıştıracak durumlardan kaçınmak için, odaklarını benlik algısından uzaklaştırdıklarını belirledi.

Araştırma; düşük özsaygı ile ölümlülük hakkında bilinçsizce kaygıları olan insanlar arasında nedensel ve ampirik bir bağlantı buldu; bu bulgular hem laboratuar ortamında, hem de laboratuardan bağımsız doğal ortamlarda kanıtlandı.

Öz farkındalıktan kaçış olarak belirlenen bu durum; kişinin’ kendisi’ ile ilgili yazılar yazmaktan kaçınma, alkol tüketimini artırma ve benlik algısı ile ilişkili düşüncelerden bağımsız hareket etmede artış olarak gözlemlendi.

Aşırı alkol tüketimi, sigara ve uyuşturucu kullanımı, aşırı yemek yeme gibi sağlık açısından risk teşkil eden tutumlara daha eğilimli oldukları belirlenen özsaygısı düşük bireylerin bu noktadaki gerekçesinin; benlik algısından uzaklaşmak olduğu tespit edildi. Bu durum, en azından kısa vadede kendi olumsuz bilinç algılarından uzaklaşmalarını sağlıyor.

Çalışmanın, gelecek dönemlerde toplum sağlığı hakkında verilecek kararlarda önemli etkileri olacağı şüphesiz.

Kaynak: sciencedaily.com

 

3 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 1
  Adem ÖZER

  Haberin başlığı ile içeriğinin tutarsız olmasını anlayamadım. Net bulguların bu kadar muğlak ifadelerle anlatılması. Net cümlelerden kaçınılmasını anlayamadım? İtiraz değil cidden bir soruydu bu yorumum !

 2. 3
  Hamdi Baydemir

  Eğer hayvan gibi yaşayan bir insan konumunda isek, gerçekten ölümü düşünmek insana elem verir.
  Ölümü düşünen, insandaki nefistir. Hazların ölümle kaybolacağını düşünür, kederlenir.
  Ölümü bekleyen ise, insandaki ruhtur. Gerçek hazların (eğer hakettiyse) ölümden sonra geleceğini bilir, sevinir.
  Nefis araçtır. Ruh ise amaçtır. (ruhun kendini bilmesi ve olgunlaşması).
  Amaca ulaşmak için – makul seviyelerde- araca başvurulur.
  Amaçtan habersiz, sadece araçla uğraşanlarlar için, bu günün mutluluğu bu gün biter, yarına, tedirgin edici bir bilinmezlik kalır…

+ Yorum yap