Okyanuslardaki balık sayısı hızla azalıyor


Yeni bir araştırmaya göre, okyanuslardaki balık sayısı alarm verici bir şekilde azalmakta ve bu durum haliyle besin zincirinin üst basamaklarındaki insanları ciddi bir biçimde etkiliyor.

1930 ve 2010 yılları arasında toplanan verilere göre, sürdürülebilir balık stoku ortalama %4,1 azalmış durumda. Sürdürülebilirden kasıt, uzun vadede balık nüfusuna zarar vermeden avlayanabilecek miktar. İşin kötüsü, Doğu Çin Denizi ve Kuzey Denizi gibi bazı bölgelerde bu sayı %15-35’lere kadar çıkıyor. Araştırmacılara göre, suçlu olağan şüpheliler: küresel ısınmanın sebep olduğu iklimsel değişiklikler ve aşırı avlanma.

Ortalama sayıda düşüş yaşanması, suların ısınmasıyla bazı balık türlerinin sayısının artmadığı anlamına gelmiyor. Ancak Rutgers Üniversitesi’nden Dr. Olaf Jensen uyarıyor: “Balık toplulukları sadece belli bir seviyeye kadar bu ısınmayı kaldırabilir.” Araştırma grubu, dünya genelinde toplamda 235 balık grubunu incelemiş; bu örnek grubu 38 ekolojik bölgeden 124 balık türünü içeriyor. Balık türlerinin yanında kabuklular ve yumuşakçalardan da örnekler toplanmış.

Peki, suların ısınması neden bu kadar kötü? Bu durum sadece az oksijen anlamına gelmiyor. Balıklar, değişken sıcaklı ya da daha bilinen adıyla, soğukkanlı canlılar. Vücut işlevleri yaşadıkları çevrenin sıcaklığından çok etkileniyor ve en ufak değişiklikler bile enzim aktivitelerinin bozulmasına sebep olabiliyor. “%4 kulağa az gelebilir, ancak bu 80 yılda 1,4 milyon ton kayıp demek.” diyor California Üniversitesi’ndeki baş araştırmacılardan Dr. Chris Free.

Balık, özellikle gelişmekte olan kıyı ülkelerinde zengin bir hayvan proteini kaynağı. Buna bir de balıkçılıklar uğraşan 56 milyon insanı eklediğimizde tablo endişe verici hale geliyor. Yine de, araştırmadan çıkan güzel sonuçlar da var. Dünya çapında birçok balık çiftliği, okyanustaki ısınmaya karşı önlem almaya başlamış ve kimisi zaman zaman işlevlerine ara verip balık nüfusunun artmasına bile olanak tanıyor.

Bu gidişata dur demek elbette ki insanların elinde, aksi takdirde küresel ısınmanın yarattığı dengesizlikler artmaya devam edecek. Free’ye göre, siyasetçilerin işe el atması ve ülkelerin yerel anlaşmazlıkları ticaret anlaşmalarıyla bertaraf etmesi gerekiyor. Katılmamak elde değil.

Kaynaklar:

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle