Norveç’teki bir şehir dev aynalarla aydınlanacak


3500 kişinin yaşadığı Rjukan şehrine, yılın en karanlık dönemlerinde doğal ışık yansıtılması için gündüşürücüler (heliostat) kuruluyor.

ABD’nın kuzeyi sıcaklıkta rekor kırarken, Rjukan tam tersi bir problem ile karşı karşıya: hiç güneş ışığı alamıyor. Şehir, vadinin aşağılarında yer aldığından dolayı yılın beş ayı güneş ışığı şehre direkt olarak erişemiyor. Bu sorunun çözümü için,  şehir civarındaki dağların kenarlarına üç büyük ayna yerleştirilmesi amacıyla 835.000$ harcanacak. Heliostat olarak bilinen gündüşürücü aynalar, ışık ışınlarını toplayıp şehri aydınlatacak. Daily Mail’in yazdığına göre, güneş enerjili bir sensör, güneşin yolunu izliyor ve şehir böylelikle doğal ışıkla aydınlanıyor. Aynalar, bu ay helikopter aracığıyla yerleştirildi ve ilk denemeler Eylül’de başlayacak.

Ayna Projesi daha yeni uygulandı ancak bir asırdan uzun süredir bu fikir vardı. Norsk Hydro’nun ortak kurucularından Sam Eyde, 1907’de, karanlık vadide, hidroelektrik fabrikası inşa edip işçileri çalıştırmaya başladığında bu fikri ilk olarak ortaya attı. Rjukan şehri sorumlusu Rune Loedoeen, Çin haber ajansı Xinhua’ya “Fakat o zamanlar, teknoloji olmadığı için Eyde bunu hayata geçirememişti. Bu yüzden, insanları güneş ışığına ulaştırmak için vadiye bir kablo yerleştirdi,” dedi. Krosssobanen sistemi, 1928’de çalışmaya başladı.

106 yıl sonra Eyde’nin fikri amacına ulaştı. Bölge sakinleri proje sayesinde kış ayları boyunca daha fazla turistin gelmesini umuyor. Şu an park yeri olan şehrin meydanı, buz pateni pistine dönüştürülecek. Yaklaşık 200 metrekareden alanı, üç dev ayna aydınlatacak.

2006’da, İtalya’daki Viganella köyü de, aynı şekilde, güneş ışığından yararlanmak için yansıtıcı yüzey olarak çelikten heliostat inşa etmişti.

 

Kaynak: newsfeed.time.com
 

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle