Nomofobi yükselişte


Telefonunuz yakınlarda olmadığında huzursuzluk mu hissediyorsunuz? Telefonunuzu kaybetme düşüncesi tek başına sizi rahatsız etmeye yetiyor mu? Elinizin altında ya telefonum bozulursa diyerek yedek bir telefon bulunduruyor musunuz? Telefonunuzu zaman zaman yatağınıza alıyor musunuz? Eğer bu soruların yanıtı evet ise sizde nomofobi (no-mobile-phone) olarak adlandırılan telefonsuz kalma korkusu olabilir ve emin olun ki yalnız değilsiniz.

Dijital şifreleme üzerine çalışan bir şirket olan SecurEnvoy’un sponsorluğunda yapılan araştırma nomofobi vakalarının sayısının giderek arttığını gösterdi. Birleşik Krallık’ta yapıllan 1.000 kişilik araştırmaya katılanların %66’sı telefonsuz kalma korkularının olduğunu söyledi. Bu oran sadece bir yıl önce %53’tü.

Yine aynı araştırmaya göre kadınlar bu korkuyu erkeklere göre daha fazla yaşıyorlar. Kadınların %70’i nomofobi şikayetlerinde bulunurken erkeklerde bu oran %61. Buna rağmen iki telefon birden kullanma oranı erkeklerde daha yüksek.

Yaş gruplarına bakıldığında ise 18-24 yaş grubu %77 ile başı çekiyor. Bunu 25-34 yaş grubu (%68) izliyor. Nomofobinin en sık görüldüğü yaş grubu işe 55 yaş üstü insanlar.

Peki nomofobi için bilinen bir tedavi var mı? Nomofoblar için uzak kalmak bir çözüm. Öncelikle kişiden telefonsuz kaldığında neler yapabileceğini düşünmeye başlaması isteniyor ve kişinin hayatına küçük telefonsuz aralıklar koyuluyor. Çok ileri vakalarda ise diğer bağımlılıklarda olduğu gibi ilaç tedavisi başlanabiliyor.

Kaynaklar:

http://articles.latimes.com/2012/feb/17/business/la-fi-tn-nomophobia-on-the-rise-20120216
http://www.allaboutcounseling.com/library/nomophobia/
http://tr.wikipedia.org/wiki/Nomofobi
 

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Rıdvan Bayhan

    Birgün işe giderken telefonumu evde unuttum ve gerçekten bu eksikliği (korkuyu) yaşadım. Bir uzvum eksilmiş ve acı çekiyordum. Gerçekten bu hale nasıl geldik diye düşünmeden edemiyorum.

+ Yorum yap