Nike’tan TurboSpeed hız kostümü


Golf topları küçük çukurlarla kaplıdır çünkü bu onlara, diğer yüzeylerin sağlamadığı bir aerodinamik verimlilik kazandırır. Dünyaca ünlü spor giyim markası Nike da golf topunun bu yapısından ilham alarak yeni bir koşu kıyafeti tasarladı.

TurboSpeed adı verilen bu yeni kıfayeftle 100 metre koşusunda normale göre 0.23 saniye daha hızlı olmak mümkün. 2008 olimpiyatlarında Usain Bolt'un 100 metre yarışını 3. ye göre 0.22 saniye, 2. ye göre ise 0.20 saniye farkla kazandığını düşünürsek, bu kıyafetin avantajı ile kazanılan sürenin ne kadar büyük olduğunu anlayabiliriz. Eğer 2. ve 3. olanlar TurboSpeed kıyafeti kullanmış olsalardı, o yarışı belki de kazanabilirlerdi.

Nike'ın %82 geri dönüştürülmüş polyester kullanılarak imal edilen TurboSpeed kıyafeti,12 yıl boyunca rüzgar tünellerindeki yüzlerce saat süren denemeler sonucunda tasarlandı.

TurboSpeed, herkesin satın alabileceği ticari bir ürün olmaktan ziyade, Nike'ın sponsor olduğu takımların yarışları kazanması için kullanılacak gibi görünüyor. Bu takımlar ABD, Rusya ve Almanya. Usain Bolt'un sporsoru Puma. 2008'teki yarışta 3. olan Walter Dix ABD takımındaydı ve 2012 Londra Olimpiyatları'ndaki takımda yeniden yer alacak ve bu kıyafetle yarışacak. Sizce TurboSpeed onun kazanmasını sağlayacak mı? Bekleyip göreceğiz.

 

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle