NHS, meme kanserini önlemek için tedavi önerisinde bulundu


Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS), meme kanseri riski yüksek olan kadınların, hastalık gelişimini engellemek üzere beş yıllık tamoxifen veya raloxifen tedavisi görmeleri gerektiğini ortaya attı.

Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü, bahsedilen ilaçların herhangi biri ile günlük olarak tedaviye başlandığında 10 yıla kadar meme kanser riskini %40 azalttığını söylüyor. Enstitü, aile öyküsünde meme kanseri olan veya BRCA1 ya da BRCA2 gibi yüksek risk geni taşıyan 35 yaş üstü sağlıklı kadınların bu ilaçlardan birine başlatılmasını tavsiye ediyor. İngiltere ve Galler'de yaklaşık yarım milyon kadının tedaviye başlaması gerektiği vurgulanıyor.

Kanserle savaşan hayır kurumları bu tavsiyelere sıcak bakıyor ve riskli kadınların meme dokusunun çıkartılmasından dolayı uğrayacağı travmayı ortadan kaldıracağı gibi NHS'nin para da biriktirebileceğini düşünüyor. Eli Lily tarafından üretilen raloxifen isimli ilacın bir yıllık kullanımına ait maliyet birkaç yük sterlin civarında olup kemoterapi ile kıyaslandığında çok daha düşük bir seviyede bulunuyor. Kemoterapinin maliyeti ise on binlerce sterlin civarında seyrediyor. Tamoxifen, diğer ilaca göre daha da ucuz, pek çok yıldır patent dışında bulunuyor ve beş yıllık tedavisi kişi başına yaklaşık 250 sterlin dolaylarında.

 

Kaynak: http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/06/nhs-offer-cancer-drugs-tamoxifen-raloxifene

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle