NASA’nın Mars koşulları simülasyonu başladı


NASA 2024’te gerçeleştirmeyi planladığı büyük proje için şimdiden hazırlıklara başladı. Seçilen altı kişillik bir ekip uzun süre Dünya’dan izole bir halde yaşamanın etkilerini araştırmak için enerji ihtiyacını güneş panellerinden karşılayan bir kubbede bir sene geçirmek üzere Hawaii’e gönderildi. Mauna Loa Dağının tepesinde kurak bir arazide bulunan kubbe, deniz seviyesinden 4.000 metre yükseklikte ve Dünya’da kalarak Mars şartlarına en çok yaklaşılabilecek yerde konuşlanmış. Kubbede bir sene geçirecek olan ekip, kameralar ile sürekli olarak izlenecek ve elektronik anketlere tabi tutulacak.

Mars One adı verilen bu görev Dünya’da doğup Mars’ta ölecek olan ilk insanları Kızıl Gezegen’e taşıyacak. Yıllardır bilimkurgu filmlerinde işlenen uzayda koloni kurma konusu bu görevle birlikte gerçek olacak. Dolayısıyla insanoğlunun evrenle bütünleşmesi ve kozmosun daha iyi kavranması yolunda çok önemli aşamalar kaydedilecek.

İnsanların Mars’a gönderilmesi 2024 yılında gerçekleşecek, fakat araştırma amaçlı pek çok ön çalışma önümüzdeki yıllarda gerçekleştiriliyor olacak. Bu çalışmalar görevin uygulanabilirliğinin ölçülmesi ve risklerinin en aza indirgenebilmesi için oldukça önemli. 2018’de gezegene öncü olarak bir uzay aracı gönderilecek ve gerçek görevde kullanılması planlanan teknolojiler denenecek. Aynı zamanda uydu aracılığıyla iletişim denemeleri yapılacak. 2020’de gönderilecek başka bir uzay aracı ise yerleşim alanı için en uygun bölgeyi belirleyecek. Bundan iki sene sonra da yaşam ve yaşam destek üniteleri, güneş panelleri, solunablir hava kaynağı ve 3000 litrelik su kaynağı yollanmış olacak.

Mars’ta yaşamaya başlayan ilk insanlar öncelikle yerçekimindeki farklılığa ayak uydurmak zorundalar ki bu epey bir zamanlarını alacak. Alışma evresini atlattıktan sonra öncelikli olarak enerji ihtiyacını karşılamak için daha fazla güneş panelini çalışır hale getirmeleri gerekecek. Bir yandan da uzayda besin üretmek için çalışmalara başlayacakları düşünülüyor. 2026’da ise ikinci Mars One ekibi yola çıkacak ve ilk gidenlere katılacak.

Kaynaklar:

 

+ Yorum yap