Nasa’nın konsept uçağı 2035’de yakıt tüketimini %70 azaltacak


Bu tombul araç , MIT (Massachusetts Institute of Technology) 'nin bundan en erken yirmi yıl sonra üretime geçmesi planlanan uçak konsepti süper verimli yolcu taşımacılığında çığır açacak gibi gözüküyor.

Diğer fikirlerinden yanı sıra bu tasarımın da NASA'nın şu andaki benzer ticari insan taşımacılığına göre farklı bir yerde olacağı söylenebilir. NASA, sadece havacılık sektöründe yenilik yaratmak değil ayrıca yardım kuruluşları ve akademik kurumlara da bu uçağı geliştirsinler diye katkı fonu, uzmanlığı, aerodinamik tünel gibi birçok imkan sunuyor.

Bu özel proje olan ''Double-Bubble'' yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltacak çeşitli yöntemlere sahip olacak. Yeni başlayanlar için bu uçak şişman gözükür, ve geniş gövdesi uçağa bir bütün olarak yeterli kaldırma kuvvetini verir ve böylece daha hafif, ince ve düşük taramalı bir kanat kullanılabilir. Bu kadar şişman olması aynı zamanda iki yolcu kabininin eşit yük taşıması anlamına gelir (işte bu yüzden ‘’double-bubble’’ adı takılmıştır), böylece yolcu başına düşen yakıt miktarı da ciddi ölçüde azalmış olur.

Son olarak, kanattaki motorları geriye doğru itmek onun daha etkili çalışmasına yardımcı olur, bu arada egzozu uçak türbülansı üzerine pompalayarak, uçak üzerindeki sürüklenme kuvvetini aynı anda azaltmış olur.

Tümüyle , ''double- bubble'' kavramı bugünün uçak teknolojisine kıyasla %70 oranında bir yakıt tasarrufu sağlamaktadır, fakat bu durum motor ve daha ince bir gövde gibi yapılar oluşunca %50'ye varan tasarım değişiklileri ile mümkün olmaktadır. Gerçekten öyle ki, böyle bir uçak üretildiğinde yakıt tasarrufunda büyük ölçüde kâr elde ederiz .

Böyle yeni bir uçak üretmek kısa zamanda pek de gerçekçi gibi durmuyor, ancak NASA, MIT'ye 1/4 ölçekli çalışan bir ses hızlı rüzgar tüneli kullanma imkanı sağlayacak, bu da standart 737-800‘ler ile karşılaştırma imkanı sunacak . ''Double- Bubble'' projesi günümüzden üç nesil sonraya yani N+3 olacak bunun anlamı ise 2035 yıllarında  uçmaya hazır olacak.

Kaynak: dvice.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle