NASA görüntüleri yanan Amazon’dan ne kadar çok karbonmonoksit çıktığını gösterdi


Bir NASA uydusu, Amazon yağmur ormanlarında devam eden yangınların atmosfere korkutucu şekilde karbonmonoksit saldığını gösterdi.

NASA, atmosferik infrared ses cihazı (AIRS) ile yeni veriler topladı, 5.500 metre yüksekliğinden 8-22 Ağustos tarihleri arasında karbonmonoksit seviyelerini ölçtü, sonuçlar bir basın toplantısında sunuldu.

NASA’nın Aqua uydusu üzerinde konumlandırılmış AIRS cihazı, basın toplantısında açıklandığı üzere atmosferik sıcaklık ve nem, bulut miktarı ve yükseklikleri, sera gazı derişimleri ve diğer pek çok atmosferik durumu ölçüyor. Yeni verilerin animasyonuna göre karbonmonoksit atmosferde yükseliyor, yeşil, sarı ve koyu kırmızı renkler de hacimce milyarda bir kısım gazın derişimini gösteriyor (ppvb).

NASA, basın toplantısında şöyle bir açıklama yaptı: “Yeşil renk hacimce milyarda 100 kısım civarında gaz derişimine işaret ediyor; sarı ise 120 ppbv ve kırmızı da 160 ppbv’ye karşılık geliyor. Yerel derişimler çok daha yüksek olabilir”.

Uzun mesafeler boyunca gidebilen ve atmosferde bir ay kalabilen bir kirletici olarak, karbonmonoksit iklim değişikliğinde ciddi bir rol oynuyor.

AIRS karbonmonoksidi nispeten yüksek bir noktadan ölçmüş ve şimdiden itibaren soluduğumuz hava üzerinde çok az etkisi olsa da, NASA’nın basın toplantısından şunu öğreniyoruz: “kuvvetli rüzgârlar bunu aşağıya indirebilir ve hava kalitesine ciddi zararı olabilir”.

Bu yıl Amazon ormanlarında rekor sayıda yangın gerçekleşti; Brezilya Ulusal Uzay Araştırma Enstitüsü’ne (INPE) göre toplamda 72.843 olay kaydedildi. Bu da dünyanın en büyük yağmur ormanları için endişeleri artırıyor.

Bu yangınların insanlar tarafından çıkarıldığı bildiriliyor. Brezilya devlet başkanı Jair Bolsonaro yağmur ormanının maden çıkarma, ağaç kütüğü elde etme ve tarım amacıyla kullanılmasını teşvik etmişti.

Kaynak: NASA Images Show Just How Much Carbon Monoxide Is Coming Off The Burning Amazon | Science Alert

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle