NASA başka bir dünyada bulunan ilk nehri keşfetti


NASA’nın Cassini adlı uzay mekiğinden alınan bu resimde Satürn gezegeninin uydusu Titan’da bulunan uçsuz bucaksız nehri göstermekte. Uzaydan alınan en büyük ve en kaliteli çözünürlüğe sahip görüntü bu.

Başlangıç noktasından gizemli denizlere ulaşan bitiş noktasına kadar 200 milden fazla uzanan nehir, muhtemelen tanıdık gözüküyor. Ancak, bu nehir Nil Nehri değil. Bu nehir, Satürn’ün en büyük uydusu olan Titan’da bulunan henüz adlandırılmamış bir nehir.

Dünyamız dışında bilim adamlarının karşılaştığı, uzaydan alınan en büyük ve en kaliteli çözünürlüğe sahip nehrin görüntüsü bu. Bu resim harika: fay hatları olduğunu belirten  kıvrımları, kolları, eğriliği bulunan toprağa sahip.  Bu, Titan’ın da dünyamız gibi plaka tektoniklerine sahip olduğu anlamına gelmez Ancak anakarasında geniş havzalar hatta devasa denizleri oluşturabilecek çatlaklara sahip.  4.100 mil uzunluğunda olan Nil Nehri’nin bazı kısımlarında fay hatları mevcut.

Bilim adamlarına göre Titan Nehri likit hidrokarbonlardan oluşmakta çünkü boylu boyunca koyu renkli gözükmekte. Bu da yumuşak bir yüzeyi olduğunu gösterir.

Titan bizim güneş sistemimizde Dünyamızın dışında hidrolojik döngüsü olan tek yer. Ancak suyun yerine likit metan ve etan gazları mevcut. Titan’da metan yağar ve göller etandan oluşmakta. Bir çok gezegen jeolojistleri bu “sulu” gezegeni ziyaret etmeyi sever ancak NASA son günlerde oraya gönderilecek bir mekiğin planını desteklemeyi reddetti. Kim bilir belki de bu proje başka bir zaman hayata geçer.

Satürn’ün sisteminde uzun yıllardır dolaşan NASA’nın uzay mekiği Cassini’den alınan bu görüntü güneş sistemimizdeki en inanılmaz görüntü. Cassini görüntüyü Eylül ayında aldı. Titan’ın kuzey kutbu bölgesini ve büyüklüğü Hazar Denizi ve Akdeniz’i andıran bir deniz olan Kraken Mare’ye uzanan nehir yatağını gösteriyor.

 

Kaynak: http://www.popsci.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle