Nanotüpler, beyin dokusunu felcin zararlarından koruyor


Kore ve ABD'deki araştırmacılar, modifiye karbon nanotüplerin, beyin içindeki kan akışının bir süre sağlanamadığı iskemik felçten oluşan zarara karşı beyin dokusunu koruyabildiğini gösterdi. Çalışma, bu tür bir felçten sonra beynin kendini tamir etmesini sağlayan yeni tedavilere de yol açabilecek.

Seoul'deki Chung Ang Üniversitesi'nde görev yapan Sung Su Kim ve arkadaşları, ticari olarak mevcut karboksilli nanotüpleri bir azot ve hidrojen plazması ile muamele ederek, nanotüplerin yüzeyinde pozitif yüklü amin gruplarının yer almasını sağladı. Bu aminle değiştirilmiş nanotüpler sıçanların beynine yerleştirildi. Bir hafta sonra iskemik felç, ameliyat ile sıçanlarda yapay olarak oluşturuldu.

Araştırma ekibi, nanotüp yerleştirilmiş sıçanların yerleştirilmemiş olanlara göre, dönen bir çubuk üzerinde dengelerini daha etkili bir şekilde koruyabildiklerini gösterdi. Ayrıca nanotüp yerleştirilmiş hayvanlarda mikroskop altında yapılan inceleme, beyinde daha az hasar olduğunu ortaya çıkardı.

Felç hastasının beyni ve zarar gören kısım

Kim, nanotüplerin beyin dokusunu nasıl koruduğunun henüz tam olarak belli olmadığını söylüyor. Bunun anlaşılması için başka çalışmaların da yapılması gerekecek. “Amin ile değiştirilen nanotüplerde pozitif yük ve yüksek yüzey enerjisinin, nöronlar için tercih edilen bir çevre oluşturduğunu ve çevresel strese karşı nöronların daha yüksek bir toleransa kavuşmuş olduğunu düşünüyoruz.”

Hücre yapışmasında kullanılan bir proteinin seviyesi, beyin dokularına müdahale edilmiş sıçanlarda daha yüksek bulundu, bu da nanotüplerin bu proteini kararlılaştırabildiği anlamına geliyor. Ayrıca daha az enflamasyon görüldü.

İtalya'daki Trieste Üniversitesi'nden Maurizio Prato, fonksiyonlaştırılmış karbon nanotüplerin sinir hücreleri ile etkileşimini incelemiş bir bilim adamı. Prato, çalışmanın etkileyici olduğunu vurguluyor ve karbon nanotüplerin sinir sistemi uygulamaları için son derece yüksek bir potansiyele sahip olduğunu söylüyor. Prato, şöyle devam ediyor: “Bir kere felç oluştuğu ve felçten sonra nanotüpler yerleştirildiği zaman zaman sonuçların ne olacağı çok önemli bir konu”.

Kim, bir felç olayından sonra nanotüplerin uygulanmasındaki temel konunun başka bir beyin hasarına yol açılmaması olduğunu söylüyor ve ekibi yeni formülasyonlar ve tedavi yöntemlerini araştırıyor.

Aktaran: Simon Hadlington 

 Kaynaklar

http://www.rsc.org/chemistryworld/News/2011/January/30011101.asp

H J Lee et al, Nature Nanotechnology, 2011, DOI: 10.1038/nnano.2010.281

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle