MIT araştırmacıları kamera ile kalp rahatsızlıklarınızı tespit ediyor


MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zekâ Laboratuarı (CSAIL), geçtiğimiz sene, bizlere normal bir bireyin kalp atışının, sıradan bir videoda nasıl kolayca görülebileceğini gösterdi. Derideki, kalbin azami basınç nabzı ile ilgili değişmeler görülebiliyor. CSAIL araştırmacıları, her kalp atışına bağlı olarak baş hareketlerini incelemek amacıyla, algoritmalarını, en iyi şekilde kullanabilmek için yeniden düzenlediler. Kalp atışının uzaktan tespiti, kalp rahatsızlıkları olan kişileri sık sık kontrol edebilmek adına büyük bir olanak.

MIT’ten bu çalışmayla ilgili bir açıklama, kalp hızı değişkenliğinin (HRV) olası kalp rahatsızlıklarını tespit etmek amacıyla kullanılabileceğinden söz ediyor. Araştırmacılar, kullandıkları bu yöntemde, dakikada sadece birkaç atışın, rahatsızlığın belirtisi olduğunu söylüyor. Bu her günkü genel nabız oranını görmek için iyi bir yöntem olabilirken, interbeat değişkenliğini bulmak istiyorsanız sorun yaratabilir.

Burada, kalp hızı değişkenliğini gösterecek birçok yol olduğundan bahsedeceğiz. Örneğin, her kalp atışındaki gecikmeyi ölçebilir, histograma koyabilir ve standart sapma ya da RMS (ROOT-Mean-Square) yolu ile rapor edebiliriz. Diğer bir seçenek olarak güç izgesini ölçmek amacıyla frekans bazında analiz yapılabilir. Hangi yöntem olursa olsun, olası sorun, yer seviyesi verisindeki %2 kadar düşük hatalar, HRV hesaplamasında önemli bir eğilimle sonuçlanacak. Araştırmacılar, algoritmalarını geliştirmek amacıyla çalışıyor ve kesinliğin, hareket ve renkölçümsel görüntülemenin birleştirilmesi ile gerçekleştirilebileceğini öneriyorlar.

Bu tekniklerdeki birçok beceri yazılımda olduğu halde, bu türün başarılı sinyal çıkarımları alıcı donanımları tarafından yürütülüyor. Sıradan bir akıllı telefon kamerası bir işi zaten yapabiliyorsa, daha iyi şekilde yapılmış uzaktan alıcıların ne kadar daha ayrıntılı bilgi vereceğini hayal edebiliriz. Damar sağlığının daha belirgin bir resmini çıkarmak için, ince taneli üç boyutlu tespit ve termik analiz, yüzün perfüzyonunda hafif asimetriler ortaya çıkarabilir. Parçaların görünge çizimsel tespiti, geleneksel galvanik deri direnci ölçümleri üzerinde önemli ilerlemeler sağlayabilir. Cilde hızlı ve zararsız bir lazer nabzı, temizlenmesi ve analiz edilmesi gereken yüzlerce eşsiz molekülü buharlaştıracaktır.

Nabız, kan oksijenlemesi ya da deri direnci gibi şeyler tek başlarına sınırlı kullanıma sahiplerdir. Bir insan yorulmuş, ürkmüş ya da korkmuş ise bu ölçüler tahmin edilebilir olmalı ve senkronize olarak değişmelidir. Bu ölçüler farklı açılardan analiz edildiğinde daha iyi sonuçlar elde edilebilir. Diğer bir deyişle, bir insanın kalbinin hızlı attığını söylüyorsanız, fakat insanın kan oksijenlemesi %99 oranında duruyor ise, beyinle alakalı ya da otonom bir şeyden şüphelenebilirsiniz.

 

Kaynak: extremetech.com
–>

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle