Mısır’da 3500 yıllık tamamlanmamış dikilitaş bulundu


Mısır’ın Aswan şehrinde 42 metre uzunluğunda ve 1200 ton ağırlığında yekpare taştan yapılmış bir anıt bulundu. Anıtın, günümüzden 3500 yıl önce, 18. hanedanın kadın firavunu Hatshepsut tarafından yaptırıldığı düşünülüyor.

Dikilitaşlar, dört taraflı konik yapılardır. Bu yapılara Eski Mısırlılar tekhenu derlerdi. Ancak biz onları yunanların obeliskos (İngilizce obelisk) isimlendirmesi ile biliyoruz. Bu anıtlar, tapınakların girişlerine yerleştirilirdi ve Eski Mısır’ın yaratıcılık ve mühendisliğini gözler önüne sererdi. Roma İmparatorluğu da bu dikilitaşların bir kısmını Roma’ya taşıyarak ve benzerlerini kendileri yaparak bu geleneği devam ettirdiler. Dikilitaşlar daha farklı ülkelerde de bugün hala görülmekte.

Bakınız: Romadaki dikilitaşların listesi

Aswan’da bulunan dikilitaş ise henüz yapım aşamasındayken, yani ana kaya kütlesinde şekillendirilirken yarım bırakılmış. Bilinmeyen bir sebeple bir şeyler ters gitmiş. Ancak iyi ki böyle olmuş. Bu keşif sayesinde Eski Mısırlıların dikilitaş yapım tekniklerini görebileceğimiz bir açık hava müzesine sahip olduk. Bu, arkeoloji tarihi açısından önemli bir keşif.

Kaynak: mymodernmet.com

 

2 Yorumlar

Yorum ekle
  1. 2
    oguzhan

    Obelisk in cok eski yaklasik 3500 yil oncesine dayanmasi bu bulusun bizim icin cok degerli oldugunu gosteriyor.Misir eski medeniyetiyle yakindan ilgili biri olarak buluslar listeme ekledim. Kanimca. Misir medeniyetiyle ilgili daha kesfedilmeyi bekleyen bir cok sey bizleri bekliyor.

+ Yorum yap