Milli tank “Altay” test sürüşünde


Türkiye'nin geliştirmekte olduğu yeni nesil ilk ana muharebe tankı Altay'ın ilk iki prototipi geçtiğimiz günlerde tanıtılmış ve basında da yer bulmuştu. Görünüm olarak ufak tefek değişiklikler olsa da tankın nihai görünümünün, prototipteki ile neredeyse aynı olacağı belirtiliyor.

Milli Tank Üretim Projesi (MİTÜP) çerçevesinde 30 Mart 2007'de yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısı sonucunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından proje ana yüklenicisi olarak, Koç Holding şirketi olan Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. belirlenmişti. TSK için zırhlı araçlar üreten ve Türkiye'nin en büyük özel sermayeli savunma sanayii şirketi Otokar'ın bu alanda belli bir tecrübesi bulunuyor. Otokar bu projede 100'e yakın alt yüklenici ile beraber çalışıyor. Projeyi tamamlamak için 260'ı Otokar bünyesidne olmak üzere toplam 550 kişi çalışıyor.

Yaklaşık olarak 500 milyon dolar bütçeyle hayata geçirilen Milli Tank projesinin detaylı tasarım gelişme aşaması devam ediyor ve geliştirilmiş iki prototip daha üretildikten sonra 2015 yılında seri üretime geçilmesi planlanıyor.

Milli tankın silah sistemleri, Fırtına ve Panter obüslerinin silah sistemlerini de üreten Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu Ağır Silah ve Çelik Fabrikası'nda yapılıyor.

İsmini Kurtuluş Savaşı'nda 5. Süvari Kolordusu'nu komuta eden Fahrettin Altay'dan almış olan Milli Tank Altay'ın test sürüşlerine ait aşağıdaki video ile tankın manevra kabiliyeti ve hızı hakkında fikir sahibi olabiliyoruz.

Tankın tasarımı oldukça modern. Artık bu aşamadan sonra merak edilen, tankın silah sistemlerinin ve zırhının gücü. Tankın özellikle zırhının çok iyi olacağı belirtiliyor.

 

5 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 1
  alp

  Yazı için teşekkürler
  İlave olarak, Altay milli fakat platform olarak Güney Koreli “K2 Black Panther” isimli tank (onlar da Alman leopard’a göre dizayn ettiler) baz alınarak geliştiriliyor hatta hemen hemen aynısı.
  Yine motor ise Alman patentli olacak.
  Fakat zırh, özellikle tankın görünümünü bir hayli değiştirmesi beklenen ilave zırhlar(taret yanakları,palet korumalıkları gibi) ise milli sayılabilir çünkü bu konuda kompozit temelli zırh geliştirme çalışmalarımız devam ediyor.
  Bununla birlikte silah elektronik ve namlu sistemleri yerli olacak.
  Seri üretim için ise 2015 denilmesine rağmen uzmanlar ilk altayın banttan 2017’den önce inemeyeceğini belirtiyor.

  • 3
   Yavuz Fatih Öztürk

   Bu gözle bakmamak lazım aslında, Milgem’in savunma sistemlerinin çoğu Abd’den gelecek mesela. Eğer tankın üretimine başlarsak gelecekte bunun ihtiyaçlarını karşılayacak diğer sistemlerin üretimine de imkan vermiş oluruz.

   Yani olmayacak şeyler değil ama yavaş oluyor, inanmamız ve başlamamız lazım.

 2. 4
  Utku Tanrivere

  Arkadaşlar unutmayın ki yüzmeyi okyanusta öğrenmek risklidir. Önce sığ yerlerde, küçük havuzlarda başlarız yüzmeye; sonra yetişkin havuzlarına girer veya denizde açılırız. Bir süre sonra dalgaların üzerine atlar, sonra okyanusta yüzer, hatta dev dalgaların üzerinde sörf yaparız. Hepsi zamanla, deneyimle olacak şeyler değil mi? Gerçekten büyük bir adım olan bu projenin, daha büyük adımları da beraberinde getiriyor olmasını diliyorum.

 3. 5
  Berkehan Altın

  Arkadaşlar bu tankın test sürüşüne başladığını duyduğum zaman çok mutlu oldum ve halen daha çok mutluyum.Aklıma şu soru geldi.Acaba bu tank alman leopard dan iyi olabilecek mi?Biliyorsunuzki tankların babası olan king tiger bir alman yapımıydı.Bu yüzden bu alanda almanları geçmek heralde dünyada en iyiye sahip olmak demek olurdu.Tabi beklenen cevap geldi.Hayır.Ama tabikidie fırtına öncesi sessizlik diyebiliriz.Belki şimdi leopard kadar bir tank üretibiliyor olsak dahi,bunun sonrası dünyada en iyisi olmaktır.İnşallah da Rabbimden bunu temenni ederim en kısa zamanda kara savaşlarının en güçlü silahından ülkemizde en iyisi olacaktır.Tabi isteğimiz tamamen yerli olmasıdır.Düşünsenize; misal veriyorum motorunu almanyadan alıyorsun,savaşta almanyaya karşı savaşıyorsun o motorlar.Aslında mantıklı olabilir.Sonuçta Almanlar abd ford şirketinin ürettiği motorlarla abd askerleriyle savaştı.Neyse arkadaşlar umarım mükemmel bir altay 2 ile geri dönüş yaparız.Tabikide altay bizim gözbebeğimiz.Türk olarak ülkemden gurur duyuyorum.Ve biliyorumki bunlar sadece fırtına öncesi sessizlik.Sağlıcakla…

+ Yorum yap