Microsoft’un ses laboratuarı resmi olarak “Dünya’nın En Sessiz Mekânı”


Microsoft’un Redmond, Washington’daki karargâhındaki ses laboratuarı Guinness Dünya Rekorları tarafından gezegenin en sessiz yeri ilân edildi. İçerideki sessizlik -20.6 dBA (A-ağırlıklı desibel) olarak ölçülmüş ve test yapanlara göre “inanılmayacak kadar sessiz” olarak bulunmuş.

Microsoft yerleşkesinin 87 numaralı binasında gerçekte üç adet sessiz oda var, ama bunlar arasında en büyüğü ve en sessizi titreşimlerin tam olarak sıfırlanacağı yaylar üzerinde duruyor.

Teknoloji devi bu odaları cihazlarını test etmek için ve ses teknolojisini görmek için hazırlamış ve Minneapolis’deki Orfield Laboratuarları’nın Ekosuz Test Odası tarafından 2012 yılında elde edilmiş -13 dBA’lık rekoru egale etmiş durumda.

Odanın duvarları sese duyarlı malzemelerden yapılıyor ve odaya giden her ses parçasını soğurmaya yarıyor. Microsoft’tan Gopal Gopal “bütün seslerin soğurulduğunu” söylüyor.

“Size bir örnek vereyim, havadaki parçacıkların rasgele gezmesinden oluşan Brown hareketi -23 dBA seviyesindedir. Daha sessiz olamazsınız çünkü havadaki küçük zerrelerin hareket sesinden daha düşük bir ses olamaz. Fiziğin sınırlarına ulaşmış vaziyetteyiz”.

İnsanlar sıfır desibele kadar olan bütün sesleri duyabilir, bunun altındaki sesler kulaklarımızın duyabileceği sınırın altında kalıyor, dolayısıyla -20,6 dBA’ya erişmek inanılmaz bir sonuç olarak değerlendiriliyor. Şimdi, Microsoft’tan mühendisler 87.Binada Cortana dijital asistan uygulamasını geliştirmek için çalışıyor, yazılımın ses girdi ve çıktılarını daha iyi değerlendirmeleri mümkün oluyor.

Ses azaltma teknolojisi her zaman artış içinde; Guinness Dünya Rekorları 2004 rekorunun -9,4 dBA civarında olduğunu belirtiyor. -23 dBA’lık taban değerine ne kadar gelebileceğimiz henüz bilinmiyor, ancak bu sadece teorik bir taban değeri, çünkü derin uzaydaki vakum ortamında hiç bir hava parçacığı hareket etmediği için daha düşük değerlere ulaşmak da mümkün.

Microsoft’un yakın zamanda insanların bu tesisi ziyaret etmelerine izin vermesi pek mümkün gözükmüyor; bu kadar sessiz bir ortamda kulaklarınız en küçük sesleri algılamaya hazır olması nedeniyle vücudunuzun ürettiği sesten ötürü siz aslında oradaki ses kaynağı oluyorsunuz.

Kaynak: sciencealert.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle