Mercedes’ten sarsıntı önleyici teknoloji


Mercedes firmasının 2014 model S serisi araçları sahip olduğu teknolojilerle gören herkesi şaşırtmayı başarıyor. Bunlardan bir tanesi de şüphesiz Magic Body Control. Bu teknoloji yolculuk esnasında yoldaki tümsek veya çukurlardan kaynaklanan sarsıntıları tamamen ortadan kaldırmak üzere tasarlanmış.

Aracın önündeki stereo kamera 50 metre uzaklığa kadar yoldaki tümsek ve çukurları tarıyor ve milisaniyeler içerisinde aracın süspansiyonlarının yol durumuna göre ayarlanmasını sağlıyor. Saatte 130 kilometre hıza kadar aktif olarak çalışabilen sistem yoldaki 3 milimetrelik farklılıkları bile algılayabiliyor. Aynı sistem hızlanma sırasında arka süspansiyonları, frenleme sırasında da ön süspansiyonları sertleştirerek yine aracın gövdesinin tamamen sabit kalmasını garantiliyor.

Deneyenler aracın hareket ettiğini anlamada güçlük çektiklerini söylüyorlar. Bunun gibi daha birçok devrimci teknolojiye ev sahipliği yaparak otomotiv sektörünün gelişmesine büyük katkıları olan aracın fiyatını hatırlatmakta da fayda var. Mercedes’ in amiral gemisinin Türkiye fiyatı 600 bin ile 1 milyon tl arasında değişiyor.

Kaynaklar:

http://www5.mercedes-benz.com/en/innovation/magic-body-control-s-class-suspension/

http://techcenter.mercedes-benz.com/_en/magic_body_control/detail.html

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle