Mercedes’in ev aküleri Tesla’nın Powerwall’una rakip oluyor


Tamamen elektrikle çalışan Mercedes-Benz otomobillerinin yüksek enerji gereksinimi için geliştirilen aküler evsel enerji birimleri olarak yeni bir kullanım alanı buluyor gibi görünüyor. Size tanıdık geldi mi? Elbette, bu söylediğimiz şey Tesla Powerwall’a çok benziyor.

Mercedes-Benz’in alt kuruluşlarından biri olan Daimler AG, enerji saklama birimlerinin Deutchsche ACCUMOTIVE tarafından üretileceğini açıkladı (Daimler tamamı büyük kelimeler kullanmayı pek seviyor).

Aküler teknik şirketler ve güneş enerjisi şirketleri gibi partner kuruluşlar tarafından satılıyor, kuruluyor ve bunların bakımları yapılıyor. Bu da akılcı bir yol, çünkü enerji saklama birimleri genellikle güneş panelleri ile beraber kuruluyor. Birimler Almanya’da şu anda kullanılıyor, Mercedes de programı ülkeler arası boyuta taşıyacağını ilan etti.

Sütunsu 2,5 kWh lityum iyon pilinden sekiz tane kullanılarak bir kombinasyon üretilebiliyor ve hep beraber 20 kWh’lık bir kapasiteye ulaşılıyor. Mercedes’e göre, “neredeyse sıfır kayıpla” daha sonradan kullanılabilecek fazlalık güneş enerjisi için bu miktar oldukça yeterli. Birimlerin ücreti hakkında henüz bir açıklama yapılmadı, çünkü bunlar pek çok bileşen içerebiliyor: birimin kendisi iki veya üç bileşen içeriyor, buna belki de bazı fotovoltaik paneller ve kurulum da ilave edilebiliyor.

Deutsche ACCUMOTIVE firması bunun gibi birimleri endüstriyel kullanım için 2015 yılından beri üretiyor. Sistemleri boyutlandırılabilecek şekilde üretiliyor; böylece özel konut pazarına çabuk bir giriş sağlanıyor. Daimler enerji saklama alt şirketini büyük bir parasal destek ile destekliyor – 2017 yılının yaz aylarında çalışmaya başlayacak Deutche ACCUMOTIVE sitesindeki ikinci pil fabrikasına 500 milyon dolardan daha fazla para yatırmış durumda.

Buna karşılık, Tesla Energy Powerwall aynı sonuca tartışmaya açık şekilde daha şık bir şekilde ulaşıyor. Web sitesinde Powerwall’ın günlük ihtiyaçlar için 6,4 kWh enerji saklama kapasitesine sahip olduğu yazmakta. Mercedes’te olduğu gibi, bunlar daha fazla enerji depolamak için daha çok miktarda birleştirilebiliyor. Powerwall’ın maliyetini biliyoruz. Bizlere 3.500 dolara mal oluyor. Geçen yıl Powerwall ilan edildiğinde 38.000 rezervasyon yapıldığı için talebin yüksek olduğunu da biliyoruz. Bu talep düzeyi, bu sene yolda test edilen akü teknolojisi ile Daimler AG gibi bir rakibin aynı sektöre balıklama atlaması için oldukça fazla imkân tanıyor.

Kaynak: techcrunch.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle