Mercedes’in Ener-G-Force konsepti geçmişi geleceğe taşıyor


Eğer Mercedes-Benz G-Sınıfı 2025’te hala daha yollarda olsa ve bir şekilde Kaliforniya anayollarında devriyede bu ikonik  SUV’lar arazi görevleri için seçilse ne olurdu? Kendinizi bu varsayımı düşünürken hiç bulmamış olabilirsiniz; ama Mercedes buldu.

Ener-G-Force Konsepti, Benz’in bu yılki polis temalı Los Angeles Otomotiv Dizayn Show yarışmasında sunduğu geçmişi geleceğe taşıyan yeni tasarımı. Kaliforniya merkezli Mercedes-Benz İleri tasarım stüdyosunun yaratılması görünüşe göre ileriye gitmek için geçmişe yolculuk etti; görünürde sanki "2002 yılından 2025 yılındaki arazi polis aracı nasıl görünür" gibi gözüküyor olsa da içinde kendine has farklı bir çekiciliği barındırıyor. Geleceğin çekiciliğini.

Gidenler belki G-sınıfının ikonik açısal çizgileri; ama onların yerine gelen nefes kesici akıcı kıvrımlar onları aratmıyor. En çok dikkat çeken değişim ise genel onarımı, mükemmel dikdörtgen ızgarayı şimdiki kıvrılmış ön silüet ile değiştirmek . Konsept'in taşıdığı bir başka özellik ise parlak dış aydınlatması. Tavana acil durum ışığı tarzında ve direk olarak arabanın kendisine entegre edilen ışıklar, Alman araba üreticisinin basında söylediği gibi “fark etmemek imkansız”. Ve, tabii ki, geçmişten geleceğe olan yolculuk tarzı araba üreticilerinin aslında yapmak zorunda olmadıkları konseptlerde birçok özelliği belirtmekte yardımcı oluyor. Nuna şirin isim ve bir hydregen kaynaklı hız treni dahil.

Radikal olduklarından dolayı olsa gerek Ener-G-Force’un görünüşünün unutmak çok zor. 20 inçlik lastiklerin kullanışlı gözüküyor olması bir yana, düşük profilli pencereler G-Sınıf'ın kuvvetli sera etkisinden kurtulmak için büyük bir adım. Doğrusu, şirket bu konseptin Mercedes tasarımlarındaki değişimi gösteren bir sinyal olabileceğini söylüyor.

Gordon Wagener basına  söylediği (Merc’in Tasarım Direktörü) "Modern ve klas, Ener-G-Force arazi araçlarının yeni dizaynları için Mercedes Benz'in dilinde bir kanıt olabilir". Eğer doğruysa keskin kenarlı dikdörtgen çizgilerden uzaklaşan ve dalgalı ve pürüzsüz kıvrımlara sahip G-Sınıfı araçları görebiliriz , Range Rover’ın Evoque ve yeni Ford Explorer gibi yeni bir görünüm.

 

Kaynak: http://www.popularmechanics.com/cars/news/

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Adnan Tunç

    Bence bu modelin adını *GLADIATOR* olarak değiştirmeliler. Hak eder. Görünüşünde bir güç ve asalet var. Bu modelin albenisi çok. On puan.

+ Yorum yap