Mars’ta aniden beliren kayanın gizemi


Bilim adamlarını hayrete düşüren ve tam da Mars’ta görevli gezgin uzay aracı Opportunity’nin kameralarına yakalanan gizemli bir kaya ortaya çıktı. Tamamen bir süpriz olarak tanımlanan kaya parçasının boyutu yaklaşık bir simit kadar.

Bilim adamlarının “Pinnacle Island” adını verdikleri gizemli kaya haberi, Mars uzay araçlarının 10. Yılı kutlaması dolayısıyla Mars Araştırma başkanı Steve Squyres’ın konuşması sırasında geldi. Bilim adamları bu gizemli kayanın tam olarak nereden geldiğini bilmeseler de şimdiden hakkında birkaç teoriye sahipler. Discovery’ye göre kayanın kaynağına dair iki farklı seçenek var:

1) Uzay aracının manevra yaptığı sırada altında kalan başka bir kayanın parçası olabilir,

2) Ya da yakınlardaki bir meteorun etkisiyle uzay aracının önüne yerleşmiş olabilir ki bu teori var olan toplam 2 teorinin en az olasılıklı olanı gibi görünüyor. Squyres’a göre en iyi ihtimalli olabilecek tahmin, uzay aracının dönüş yaptığı bir sırada yakınlarda bulunan bir parçaya ait olabileceği. Opportunity’nin ön görüş aksamının çalışmayı durdurması Squyres’a göre tüm bu gizemli olayı açıklar nitelikte.

Kaya parçası ister oraya itilmiş, kendiliğinden belirmiş veya robot dostuna hediye olarak bir uzaylı tarafından yerleştirilmiş olsun,  bu olay kesinlikle gizeminin kaynağından çok bilimsel bir fırsata ışık tutuyor.

 

Kaynak: io9.com

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Adnan Tunç

    İki fotoğraf arasında bir çok fark var zaten. Sadece o karaltıya odaklanılmış. Halbuki incelense alt tarafta kayadan dinazor başı ve bahçe çiti bile oluşmuş. Arkadaşlar. Orada görünen değişiklik ışık yansıması veya meteorolojik bir durumdan da olabilir. O denli önemli görünmüyor. 🙂 Daha iyi gözlemler dileği ile hoşça kalın. 🙂

+ Yorum yap