Mars’ın keşfi için yeni nesil astronot kıyafetleri


Stanley Kubrick’in yönettiği “2001: Bir Uzay Macerası”ndan Gavin Hood’un yönettiği “Uzay Oyunları”na kadar  birçok bilimkurgu filminde astronotları boydan boya fermuarlı, şık ve yer çekimine göre tasarlanmış uzay kıyafetleri ile seyrettik. Gerçekte ise uzay kıyafetleri oldukça ağır ve hareket etme imkanı kısıtlı. Her ne kadar adları “Uzay Aracı Dışı Hareketlilik Ünitesi” olsa da astronotların rahat hareket etmesini başarabildikleri söylenemez.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Profesörü Dava J. Newman’ın hazırladığı astronot kıyafeti tasarımlarını her ne kadar kırmızı halıda göremesek de eğer planlarını gerçekleştirebilirse kızıl gezegene ayak basacak astronotların üzerinde onun tasarımlarını göreceğiz.

Mars’a ayak basacak astronotların, gezegenin zorlu şartlarıyla mücadele edebilmesi için yeni bir kıyafete ihtiyacı olduğu kesin. Uzay yolculuğu tarihimizde uzay aracı dışında 514 kez yürüyüş gerçekleştirildi. Ancak Mars’a ayak basma görevi için 1000 yıl daha gerekecek gibi.

Mars’a ayak basacak astronotların Everest Dağı’ndan üç kat daha büyük olduğu tahmin edilen ve Güneş Sistemi’nin en büyük volkan ve dağı olan Olympus Mons’la karşılaşma olasılığı yüksek olduğundan tasarlanan kıyafetlerin uzun mesafeli yolculuklar için uygun, hareket özgürlüğü sağlayan ve rahat giysiler olması gerekiyor. Newman tam da böyle bir kıyafet geliştirdi: BioSuit. Her ne kadar süper kahraman kıyafetlerine benzese de daha esnek, daha hafif ve daha şık.

Uzayda hayatta kalabilmek için gereken basınç, “Uzay Aracı Dışı Hareketlilik Ünitesi” olarak adlandırılan çevresel koruma sağlayan, insan biçiminde tasarlanmış, hareket etme imkanı kısıtlı, yörüngedeki astronotların iletişimini sağlayan yarı sert iki parçadan oluşan EMU’larda küçük basınç tankları ile sağlanıyordu. BioSuit’te ise basınçlı tabaka bulunmakta ve bu tabaka astronotun hareket etmesine de engel olmuyor.

2007 yazında henüz detayları net değilken haber yaptığımız yeni nesil astronot kıyafeti BioSuit görünüm olarak pek de değişikliğe uğramamış gibi görüyor. BioSuit’te basıncın tüm vücudu etkilemesi için tüm vücudu dolaşan basınç şeritleri tasarlanmış. Bu basınç şeritleri için kıyafete 140.000’den fazla dikiş atılması gerekiyor. Ayrıca kıyafet üzerindeki altın teller ile görev komuta mürettabı ile veri alışverişi sağlanması hedefleniyor. Kıyafetin yapımında kullanılacak ürünün vücudu hem koruması hem de rahat hareket etmeyi sağlaması amaçlanıyor. Görünüşünün yanı sıra BioSuit daha güvenli.  Bir uzay parçası EMU’yu delerse astronotun yaşam şansı kalmaz; ancak BioSuit yeni nesil izole bant ile bantlanabilir. Newman kıyafeti bilimsel verilere göre hazırlarken rahatlığı ve esnekliği sağlamak için motorsiklet kullanıcıları ve diğer zorlu sporlara ilgi duyan kişiler için kıyafet tasarlayan İtalyan firması Dainese ile birlikte çalışmış.

Newman’ın ekibi, kıyafeti 51. Bölge olarak bilinen ve uzaylı bölgesi olarak anılan yerde test etti. Henüz kıyafet uzay şartlarında test edilmemiş olsa da Buzz Aldrin gibi önemli astronotların bulunduğu bir grup gelişmeleri takip ediyor.

Her ne kadar Mars’a yolculuk planları ertelenmiş olsa da Newman ve ekibi çalışmalarına hızla devam ediyor. Tasarımların mekanik düzenlemeleri bitmiş olmasına rağmen basınç ünitesinin uzayın zorlu şartlarında muhakkak test edilmesi gerekiyor.

Kaynak: wired.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle