Marihuana üzerine çalışan kimyagerler profesyonel tanınma olanaklarını sorguluyor


Amerikan Kimya Cemiyeti (ACS), marihuana endüstrisi üzerine çalışan analitik kimyagerlerin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere marihuana kimyagerlerine özgü bir profesyonel alt dal oluşturma yolunda dilekçe alıyor. Dilekçe ilk kez 21 Eylül’de dolaşıma açıldı ve 15 Ekim tarihine kadar yalnızca 25 imza toplayabildi.

Son zamanlarda, tıbbi veya eğlence amaçlı marihuana kullanımı üzerine, ABD yasalarında bir yumuşama gözleniyor. İki eyalet uyuşturucuyu yasal hale getirdi, bu arada çok sayıda diğer eyalette tıbbi kullanım için suç sayılmama veya muafiyet getirme yolu seçildi, böylelikle uyuşturucuyu üretme ve saflaştırma yolunda gelişen bir iş kolu gündeme geldi.

Marihuana dilekçesinin mimarı Ezra Pryor olup Ezchemconsulting firmasının başkanı olan bir ACS üyesi; bu şirket Kaliforniya’da bulunan bir danışmanlık şirketi ollup marihuana ekstrelerinin ve doğal ürünlerin ekstraksiyonu, saflaştırılması ve kullanılması üzerine tavsiyelerde bulunuyor. Pryor marihuana kimyasının pek çok endüstriye özel konular ile hızla genişleyen bir meslek olduğunu vurguluyor. Pryor, verdiği demeçte, pek çok yanlış bilginin ve benzersiz, ciddi profesyonel gerilemeler olduğunu söylüyor. “İnsanlar, kimyagerler için mevcut sıfır yasal risklere sahip gerçek işler olduğunu anlamıyor” diye ekliyor.

Tıbbi marihuana ve eğlencelik marihuana endüstrisi geliştikçe, Pryor kalite kontrol ile güvenlik alanında kimyagerler için artan bir sayıda iş kolu oluşacağını belirtiyor.

Pryor’a göre, 25’ten fazla şirket üreticiler, satıcılar ve tüketiciler için yalnızca marihuana analizi yapıyor. Dilekçesinde şöyle deniyor: “Marihuana analizi endüstrisi ve sağlanan ilaçların kalitesinde gelişme olması ve genç profesyonellerin bu alanda meşru ve kazançlı fırsatlardan haberdar olması esastır”.

ACS tarafından Pryor’un dilekçesi resmi olarak işleme girmeden önce, dilekçenin 50 imza toplaması gerekiyor. ACS konseyi eninde sonunda konu hakkında oylama yapmak zorunda, ve cemiyet yetkilileri bunun Ağustos 2015’ten önce olmayacağını belirtiyor.

ACS sözcüsü Glenn Ruskin, “Dokuz yıldır burada bulunduğum süre içinde yeni bir bölümün oluşturulduğunu hatırlamıyorum” diyor. Ruskin, ACS liderlerinin marihuana kimyagerleri için ayrı bir bölüm olup olmadığını düşünmesi gerekecek ve bunun cemiyetin şu anda mevcut 32 bölümünden biri olup olmayacağı da düşünülecek.

Kaynak: Chemistry World

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle