The Longest Day (film)


Bundan 68 yıl önce, 6 Haziran 1944'te büyük bir çıkarma gerçekleşti. II. Dünya Savaşı'nda Avrupa'yı işgal eden alman ordularına karşı müttefik güçlerce tarihin en büyük denizden karaya çıkarması yapıldı. İşte bu anlamlı günde size bu çıkarma ile ilgili yapılmış bir tarihi filmi tanıtacağım.

John Wayne, Henry Fonda, Sean Connery ve döneminin başka bir çok ünlü ismini barındıran 1962 yapımı The Longest Day, II. Dünya Savaşı'nda bir dönüm noktası olan ve 6 Haziran 1944'te gerçekleşen Normandiya Çıkarması'nı ve öncesini konu alıyor. Amerikalıların D-Day olarak adlandırdığı çıkarmaya ilişkin yapılmış en geniş içerikli yapım olan  The Longest Day'de sadece Omaha Plajı değil, diğer plajlara yapılan çıkarmaları da ayrı ayrı görebilme şansımız oluyor.

Çıkarmadan bir gece önce gerçekleşen hava indirme harekâtı ve sabahında gerçekleşen çıkarma, sadece müttefiklerin değil, alman ordusunun gözünden de aktarılmış. Çıkarma öncesinde ve çıkarma süresince alman ordusunun üst kademesinde gerçekleşen haberleşme trafiğine de tanık oluyoruz.

Filmde almanlar almanca, fransızlar da fransızca konuşuyor. Gerçekçilik açısından böylesi daha iyi olmuş. Üç saatlik hayli uzun bir süreye sahip film, iç karartıcı bir kurgu yerine mizah unsurları ile desteklenmiş.

Filmin savaş sahneleri, bugünün teknikleri ile çekilmiş savaş filmleriyle kıyasla elbette tatmin edici bir görsellik sunmuyor. Ancak filmde geçen çıkarma sahnelerindeki geniş açılı ve kalabalık çekimler, gerçekçi bir savaş hissini uyandırmaya yetiyor. Dönemine göre değerlendirdiğimizde filmin devasa bir yapım olduğunu söyleyebilirim.

Siyah-beyaz olarak çekilmiş olan filmin renklendirilmiş sürümü de bulunuyor. II. Dünya Savaşı meraklıları tarafından mutlaka izlenmesi gereken klasiklerden biri olarak düşünüyorum.

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Yavuz Fatih Öztürk

    İlk izlediğimde komedi filmi sanmıştım ve dizi gibi bir hava var filmde.
    Ama güzel çekilmiş tavsiye ederim.

+ Yorum yap