Londra Yanıyor: Bir Gökdelen Arabaları Nasıl Eritir?


Londra sıcak havasıyla ünlü değildir; fakat bu durum yakında değişebilir: Nedeni küresel ısınma değil, şehirdeki arabaları eriten, binaları yakan bir gökdelenin tasarımı.

İnanması zor, ama gerçek: Arabasını gökdelenin sokağına bir saatliğine park eden Martin Lindsay, BBC’ye Jaguar XJ’sinin tamamen mahvolduğunu; panellerinin, aynalarının ve bazı parçalarının eridiğini söylüyor. Yerel mağazalar da yanan halılarından ve için için yanan ön kapılarından şikayet ediyor. Bir restoran sahibi ise yakın zaman önce ünlü bir haber sitesine girişteki fayansların sıcaktan paramparça olduğunu anlatıyor.

Uluslar arası üne sahip mimar Rafael Viñoly tarafından tasarlanan bina kavisli dış duvarlarıyla dramatik bir yapıya sahip. Londra’nın finans merkezi Fenchurch Street’te inşa edilen 38 katlı gökdelen sıra dışı yapısından dolayı yerelde "Walkie-Talkie" olarak anılıyor. Sorunun kaynağı da tam olarak bu eğrilik: Güneye bakan taraf yansıtıcı camla kaplı ve içbükeyi nedeniyle güneş ışınlarını küçük bir alana gönderiyor. Böylece bir nevi büyüteç işlevi görmüş oluyor. Durham Üniversitesi Atom ve Moleküler Fizik bölümünden James Keaveney,  duvarın bu eğrisini bina tasarımında doğal bir kusur olarak nitelendiriyor.

Bu eğimli yapı genelde güneş enerji santrallerinde kullanılıyor. Örneğin, New Mexico’daki bir santralde 82 ayna güneş ışınını hidrojen içeren tek motora yönlendiriyor. Isınma ve soğumayla genişleyen gaz, bu hareketle elektrik üreten jeneratörün pistonlarını harekete geçiriyor. Bir merkezde toplanan ışığın sıcaklığı 60 dereceye ulaştığında enerji elde edilmeye başlanıyor. İspanya’da da aynı prensiple çalışan bir güç istasyonu mevcut.

Bu, Viñoly’nin dikkat çeken ilk sıcak mimari yapısı değil. Las Vegas’taki Vdara Hotel de güneş ışınlarını havuz başına yönelttiği, plastik şezlong ve sandalyeleri erittiği ve hatta bazı müşterilerin saçlarını yaktığı gerekçeleriyle eleştirilmişti. Bu nokta “Vdara Ölüm Işını” olarak biliniyor. Vdara, “ölüm ışını”nı büyük şemsiyelerle engellemeye çalışıyor; ancak Londra’daki sorunu çözmek daha zor olacak gibi görünüyor.  Nottingham Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden yüksek bina uzmanı Philip Oldfield’e göre tüm cephenin yeniden inşa edilmesi gerekebilir ve durum göründüğü kadar ciddiyse maliyet insanı dehşete düşürecek miktarlara çıkabilir.

 

Kaynak: livescience.com

 

2 Yorumlar

Yorum ekle
  1. 2
    Ömer Çakır

    Sayfanızı gerçekten çok beğendim ben 13 yaşındayım ama bilim ile ilgili şeyleri çok seviyorum lise olarak fen lisesi , üniversite olarak buğaziçi , ve meslek olarak Astronomi ‘ yi düşünüyorum sayfada çok güzel bilgiler paylaşıyorsunuz bu sayfanın yetkilileri lütfen yorumumu okusun ve son olarak sayfada daha çok şey paylaşmaya çalışırsanız sevinirim …

+ Yorum yap