LG telefonlarını inceltmeyi planlıyor


Akıllı telefonların hayatımızın bir parçası haline geldiğini inkâr edemeyiz. Günden güne önceleri sahip olmadıkları yeniliklerle işimizi daha da kolaylaştırıyorlar ve değiştiriyorlar. Göze ilk batan değişimleri de elbette ki büyüyen dokunmatik ekranları. Buna karşın bu zamana kadar inceliğe kimse yönelmemiş. Üreticilerin sıradaki hedefi bu ekranları incelterek, telefonların sahip oldukları boyutları küçültebilmek. LG bu konuda büyük bir adım atmış durumda. Koreli firma en ince 1080p LCD panelini duyurdu. 2,2 mm inceliğindeki ekranın neredeyse sıfır çerçevesi var.

Süper ince dokunmatik ekran panellerine olan talep doğrultusunda son yıllarda birçok OEM (Orijinal Ürün Üreticisi), Samsung tarafından üretilmiş olan AMOLED teknolojisi benzeri formlara ayak uydurdu. Bu sistemin en büyük avantajı OLED ekrandaki ışığın direkt olarak piksellerin kendilerinden gelmesi. Ekranın ekstra arka plan ışığına gerek duymaması incelik konusunda avantaj sağlıyor. Örneğin, Samsung Galaxy S4'deki Süper AMOLED ekran sadece 2mm kalınlığında.

LG’nin paneli ise bir LCD, dolayısıyla arka plan ışığına ihtiyacı var. Burada firmanın büyük adımı ise üretmeyi başardıkları 5,2 inçlik dokunmatik sensorlü ve arka plan aydınlatmalı 2,2 mm’lik incelikteki panel. Piyasadaki tüm LCD’lerden daha fazla ışık çıkarmasıyla (535 nitlik parlaklık) farkını ortaya koyuyor. Daha küçük olan iPhone 5 LCD paneli bile 2,4mm ile daha kalın kalıyor.

LG, bu yeni teknolojisine Geliştirilmiş Tek-Cam-Çözümü ismini verdi (Advanced One-Glass-Solution, OGS). İçeriğinde bir çift çıktı alınmış esnek devre, panelin kendisi ile etkileşimde olduğumuz film tabakası arasına yerleştiriliyor. Bu bütün paket birbirine temiz bir reçine ile tutturuluyor, böylece ışık engellenmeyip incelik korunuyor.

Birkaç milimetrelik bir fark neyi değiştirebilir ki? Aslında, çok şeyi.  Modern akıllı telefonların mühendisliği bir saç teli genişliği mükemmelliğinde dizayn ediliyor. Tüm bileşenler olabildiğince küçük bir alana sıkıştırılıyor ve geriye hiçbir hata ve büyük boşluğun bırakılmaması hedefleniyor.

Genel eğilim daha büyük ve daha ince telefon profillerine yöneldikçe AMOLED ekranlar ilgiyi üzerine çekiyor. Buna rağmen Samsung en iyi AMOLED örneklerini kendi ürünleri için saklıyor. Motorola Droid Razr çizgileri bunun başlıca örneği. AMOLED ekranlar sayesinde bu telefonlar çok ince olmasına karşın, kıyaslanabilir diğer Samsung telefonların panellerinden daha kötü bir kaliteye sahip.

2,2 mm’lik LCD’ler sonunda OEM’ler için AMOLED’lere yeni bir alternatif sunuyor. Neredeyse sıfır çerçeve tasarımıyla birlikte ürünün son hali çok incelmiş olacak. LCD’ler aynı zamanda AMOLED’lerden daha net renk üretimine sahip olmasının yanı sıra daha çok ışık üretebiliyor ve ısınmıyor oluşlarıyla birlikte pil tasarrufları da daha fazla.

Daha ince ekranlar üretmenin bir avantajı da pilleri daha büyük üretebilecek olmak. Böylece daha fazla pil süresi sağlabilir. LG bu ekranın ne zaman kullanılacağını bildirmedi; ancak söylentilere göre LG Optimus G2 5,2 inçlik, bahsedilen yeni teknoloji ekrana sahip olabilir.

 

Kaynak: extremetech.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle