Leningrad (film)


II. Dünya Savaşı ve şehir kuşatması dediğimizde akla ilk olarak Stalingrad gelir. 1993 alman yapımı Stalingrad'da, kuşatmanın atmosferini yaşamış, 2001 yapımı Enemy at the Gates (Kapıdaki Düşman) ile pekiştirmiştik.

Ancak Naziler, Sovyetler'in batısında yer alan ve bugünkü adıyla St. Peterburg olarak bilinen Leningrad'ı da kuşatmışlardı ve bu kuşatma da Stalingrad gibi Naziler için hüsranla sonuçlanmıştı.

Şehir halkına oldukça zarar veren bu kuşatma ile ilgili bugüne kadar çarpıcı bir film yapılmamıştı. Attack On Leningrad adıyla da bilinen bu filmle Leningrad Kuşatması'na da yakından bakma fırsatı buluyoruz.

 

Filmin konusu

1941'de Nazi kuşatması altında kalan Sovyet şehri Leningrad'da halk günden güne azalan yiyecek istikhakı yüzünden açlık tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu sırada bir grup yabancı gazeteci Moskova'dan kalkan bir uçakla Leningrad'a gelir. Bu günübirlik ziyaret sırasında gazeteci kafilelerinden birine alman uçakları saldırır ve Sovyet asıllı İngiliz gazeteci Kate Davis (Mira Sorvino) saldırıda yaralanır. Sovyet yerel yetkilileri Kate'in öldüğünü bildirirler ve eğer yaşıyorsa bunun bilinmesi işlerine gelmeyecektir. Böylece Kate hem yaşam mücadelesi verecek, hem de yaşadığını gizlemek zorunda kalacaktır.

Attack On Leningrad ismiyle de bilinen İngiliz-Rus ortak yapımı film, 7 milyon dolara mal olmuş. Kadrosunda tanınmış ABD'li ve Alman oyunculardan bir kaçını da barındıran filmin efektleri ve atmosferi, bütçesi ile kıyaslanmayacak kadar iyi. Ülkemizde  henüz gösterilmemiş olan bu film izlenmeye değer ve kaliteli bir yapım.

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Ömür KIZIL

    kesinlikle izlemeye değer bir film. İsminden de anlaşılacağı üzere İkinci Dünya Savaşı’nda, Alman-Sovyet cephesinin 3 kilit noktasından Leningrad savaşını konu alıyor. Aynı cephenin bir diğer kilit noktası olan Stalingrad Savaşı ile ilgili olarak 1993 yapımı “Stalingrad” filmini kesinlikle tavsiye ediyorum.

+ Yorum yap