Lamborghini Urus


Güçlü spor otomobilleri ile tanınan Lamborghini, Lamborghini Urus adıyla bir SUV (arazi araçlarının genelde ABD'de kullanılan adı) konsepti tasarladı. Lamborghini'nin tasarım özelliklerini taşıyan 600 beygir gücünde olacak olan Urus üretime geçtiğinde yılda 3.000 adet satılması öngörülüyor. Üretime ne zaman geçileceği netleşmemiş olsa da 2017 gibi bir tarih de konuşuluyor.

Süper otomobiller üreten bir firma olarak tanınan Lamborghini'nin SUV sınıfında araç üretmesi ise markanın algısı açısından riskli olabilir. Bu kararı almalarında ise bu tarz araçlara olan talebin artması gösteriliyor.

Lamborghini Urus'un aynı sıfırtaki benzer araçlar arasında da yakıt tüketimi açısından en iyi verimi ve en düşük karbondioksit emisyonunu sunacağı belirtiliyor. Lamborghini bunu sağlamak için Urus'un yapımında hafif malzemeler kullanacak. Bu malzemelerden biri de aracın özellikle koltuklarında kullanılması beklenen karbonfiber olacak.

Lamborghini Urus 4,99 metre uzunluğunda ve 1,6 metre yüksekliğinde olacak. Bir Lamborghini'den beklendiği üzere hız da yapması beklenen Urus'un yüksekliği, benzer araçlara göre daha az. Ancak bu yükseklik sürüş koşullarına göre değiştirilebiliyor.

Motorla ilgili olarak ayrıntılar henüz açıklanmamış olsa da, Gallardo’da kullanılan 560 beygir gücündeki V10 benzinli bir motorun yeniden ayarlanmış bir versiyonu ile 600 beygirlik bir güç sağlanması hedefleniyor. Araç 4 tekerden çekişli olacak ve arazi kullanımına da uygun olacak.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle