Kuzey Kutbu’nda develer?


Nature Communications’da yeni yayımlanan makaleye göre, günümüzden 3,4 milyon önce develerin ataları kuzey kutbunda geziyordu!

Develer, Afrika çölleri, iç Asya bölgeleri ve sıcak iklimlerle ilişkilendirilen hayvanlardır. Dolayısıyla, develeri günümüzde soğuk iklim koşullarının hakim olduğu bölgelerde görmeyi beklemeyiz.  Fakat yeni bulgular, Orta-Pliyosen olarak adlandırılan dönemde, günümüzden 3,4 milyon yıl önce, bu hayvanların ataları olan Ellesmere develerinin kuzey kutbunda cirit attığını gösteriyor!

Peki, bu nasıl mümkün oluyor? Araştırmacılara göre, Orta Pliyosen’de, kuzey kutbu bölgesindeki sıcaklıklar, günümüz sıcaklıklarından 2 ila 3°C daha yüksekti. Bu yüzden Ellesmere Adası’nın Strathcona Fiyordu’nda bulunan ormanda Ellesmere develeri yaşayabiliyordu. Bu sonuçlar, donma noktasının üzerindeki sıcaklıklarda olsa da, develerin çok düşük sıcaklıklara ve 6 ay boyunca karanlığa dayanabildiğini gösteriyor. Rybczynski ve ekibinin çalışması, modern devenin Dev Deve’lerin soyundan geldiğini ortaya koyması ve develerin evrimsel tarihine ışık tutması açısından da önem arz ediyor.

Dev kuzey kutup develerinin fosilleri, Rybczynski ve diğ., 2013.

 

Kaynak:

Rycbznski, N., Gosse, J.C., Harington, C. R., Wogelius, R. A., Hidy, A. J., Buckley, M., Mid-Pliocene warm-period deposits in the High Arctic yield insight into camel evolution, Nature Communications,  4 : 1550, (2013).

http://www.nature.com/ncomms/journal/v4/n3/full/ncomms2516.html

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle