Kurşunlu boyalar hâlâ Afrika’da satışta


Kamerun'da tehlikeli miktarlarda kurşun içeren boyaların satışta olduğuna ilişkin bir çalışmaya rastlandı. Bunun ötesinde, büyük ve çok uluslu şirketlerin alt birimlerinin de bu boyalı satanlar arasında olduğu tespit edildi.

Bu evsel boyaların çoğu, doğum anormallikleri, yüksek tansiyon ve beyin hasarına yol açacak kadar yüksek seviyelerde. Küçük çocuklar ve hamile bayanlar en riskli grubu oluşturuyor. ABD kökenli yardım kuruluşu olan Occupational Knowledge International'ın müdürü olan Perry Gottesfeld, diğer Afrika ülkeleri, örneğin Nijerya ve Kenya'nın, kurşunlu boyaları satan diğer ülkeler arasında olduğunu söylüyor.

Örneklenen boyanın üçte ikilik kısmı, 10 şirketten daha fazla kişi tarafından hazırlanmış olup 90 ppm'nin üzerinde zararlı kurşun seviyelerine sahip. Ağırlıkça %50'ye kadar kurşun derişimlerine sahip boyalar Kamerun'un en büyük boya firması olan Seigneurie (dünyadaki ikinci en büyük boya üreticisi olan ABD'li boya üreticisi PPG'nin alt firmasıdır) tarafından satılmıştır.

Kurşun boyaların hiçbirinde uyarı yoktur ve yalnızca %8'lik bir kısmında içerikleri tanımlayan etiketler yapıştırılmıştır. Araştırmacılar tarafından örnekleme sonucunda boyanın büyük kısmının okullara, çocuk bakım tesislerine ve Kamerun'daki evlere verildiği ve belirgin düzeyde kurşun içeridği ortaya çıktı.

Kurşun, boyaya parlak bir renk, korrozyona karşı dayanıklılık ve kurumayı artırmak için ekleniyor. Ancak kurşun birikme özelliği gösteren bir zehir ve kalp, böbrekler, üreme sistemi ve sinir sistemini etkiler. Çalışmada görev almamış olan, ABD'deki Mouth Sinai Sağlık Merkezi'nde epidemiyolog ve pediyatri uzmanı olarak görev yapan Philip Landrigan şöyle konuştu: “Sizin veya benim tarafımdan oldukça kolay bir şekilde bertaraf edilebilecek bir kurşun dozu çocukta sürekli bir beyin zararı oluşturabilir. Kurşun çocuklar için zehirlidir ve en küçük miktarları bile ölçülebilir. Güvenli bir seviyesi yoktur ve çoklu sağlık sonuçlarına yol açabilir”. Landrigan bir ABD'li firmanın alt kuruluşu tarafından kurşunlu boyanın diğer ülkelere satılmasını “utanç verici” olarak değerlendiriyor, özellikle “küçük çocuklara büyük ölçekte zarar verme” potansiyeline sahip olmasını önemsiyor.

PPG, dünyadaki tüketici ürünlerindeki kurşun içeriği için en sıkı endüstri standartlarına uyduklarını açıkladı. Bu standarda göre kurşun içeriği 90 ppm'den yüksek olmamalıdır. Firma, bir demeçte şöyle diyor: “PPG'nin mimari boya ve dekoratif kaplamaları tüketiciye sunulduğu sırada bu standardı sağlamaktadır”. Gottesfeld, PPG'nin kendisine Kamerun'daki ve küresel ölçekte olmak üzere boyalarının formülasyonunu düzenlediğini söylediğini iletiyor, ancak PSG'nin dükkânlarda satılanlar dahil olmak üzere endüstriyel ve otomotiv boyalarında hâlâ kurşun kullanacaklarını söylediğini ekliyor.

Avustralya, Syndey'deki Macquarie Üniversitesi'nde çevre bilimcisi olarak çalışan Mark Taylor şöyle konuşuyor: “ABD'de boyalarda kurşun sınırı 90 ppm'dir, ve 500.000 ppm'e kadar yükselen kurşun içeriğine sahip boyaların satılması inanılır gibi değil. Neden böyle bir şey yapıyorlar? On yıllardır uygun alternatiflere sahibiz”.

Kurşuna maruz kalmanın dikkat eksikliği bozukluğu, sinirlilik gibi aşırı davranışlar, öğrenme sorunları ve kötü okuma ve yazma notları ile ilişkilendirildiği bilinmektedir. Taylor, şöyle diyor: “Şirket uygun olmayan davranışının sorumluluğunu almalı, bütün bu boyaları geri alarak yerine uygun olanları bedelsiz vermelidir”.

Dört yıl önce Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü Kurşun Boyalarını Yok Etmek İçin Küresel Birlik isimli organizasyonun kurulmasına yardımcı oldu; bu kuruluşun amacı kurşun içeren boyaların üretimini ve satışını yok etmek ve son hamle olarak böyle boyalardan gelen riskleri yok etmektir.

 

Kaynaklar

http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/03/lead-paint-sale-africa-cameroon

P Gottesfeld et alJ. Occup. Environ. Hyg., 201310, 243 (DOI: 10.1080/15459624.2013.768934)


Kategoriler1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Remzi Erkan

    İstanbul da ben gayet iyi hatırlıyorum ilk okula gittiğimiz yıllarda evimize şehir suyu bağlandı. Eve kadar sokaktaki siyah döküm demir borudan gelerek, kapı önündeki bir vana den sonra rahatça eğrilip büküle bilen kurşun boru ile su satına bağlanırdı. Bütün ülkede bu sistem uygulandı. Bize hayatımızın başından itibaren kurşun burudan geçen su içirdiler. Ayrıca evlerin içindeki tesisatta banyolarda bulunan bakır sıcak su kazanlarının bağlantılarında hep kurşun boru kullanılmıştır. Ancak 70 li yıllardan itibaren apartmanlar yapılmaya başlayınca bu sistem terk edilmiştir.
    Herhalde biz kurşun geçirmez adamlarız.:) Zehire işlemez bize.

+ Yorum yap