Küresel ısınma ve Rusya 2010 yazı


Yeni yapılan bir araştırma Rusya’yı 2010 yılında kasıp kavuran sıcak hava dalgasının, mevcut küresel ısınma koşulları altında, 2010 yılında, 1960'larda meydana gelme olasılığından üç kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Hava dalgasının etkileri

2010 yazında Rusya’ya gelen bir sıcak hava dalgası ülkeyi kasıp kavurdu. Sıcaklık 42 dereceye çıktı, ürünler kurudu ve orman yangınları havayı yoğun dumana boğdu.  Bu sıcaklar binlerce insanın ölümüne ve ekonomide 15 milyar dolarlık bir zarara yol açtı. O zamandan beri bilim adamları küresel ısınmanın bu aşırı hava olayına verdiği katkının miktarını belirlemek için çalışıyor. Bazı çalışmalar sıcak hava dalgasının doğanın değişkenliğiyle ilgili olduğunu öne sürerken diğerleri de bundan önceki yüzyıl koşullarında böyle bir aşırılığın mümkün olamayacağını savunuyor. Bugünlerde Avrupa’dan bir grup bilim adamı iki ayrı görüşü de inceleyen bir araştırma yürütüyor. Çalışmanın sonucunda küresel ısınmanın bu öldürücü sıcakların doğrudan sebebi olmadığı; ancak buna zemin hazırladığı ortaya çıktı.

Çalışma sonuçları

Bilim adamlarının bu yeni çalışması; iklim değişikliklerinin 1960’lardakinin aksine 2010 yılında Rusya’da görülen öldürücü sıcaklar gibi olma ihtimalini üçe katladığını göstermiştir. Çalışma 22 Şubat 2012 tarihinde “Geophysical Research Letters” dergisinde yayınlanmıştır. Bilim adamları arasında büyük iklim değişikliklerinin habercisi olabilir diye bu tarz ölümcül etkileri olan sıcak dalgalar oldukça fazla rağbet görüyor.

Geliştirilen iklim modeli

Bilim adamları bugünün koşulları ile 20. yüzyıl koşullarını inceleyerek bir model oluşturdu. Bu iklim modeli her iki zaman diliminde de 2010 yılındaki kadar büyük bir sıcak dalgası olup olamayacağını inceliyor. Araştırmacılar, 1960’larda bu çapta bir olayın her 99 senede bir meydana gelme olasılığı olduğunu; ancak 2000’lerde bunun 33 yılda bire kadar yükseldiğini belirtti. Dolayısıyla Rus sıcak hava dalgası gibi bir dalganın oluşma sıklığının son 100 yılda 3 katına çıktığı sonucuna vardılar.

Çalışma hakkında söylenenler

Oxford Üniversitesi’nden Çevresel Değişim Enstitüsü’nün baş yazarı ve doktora sonrası araştırma görevlisi Friederike Otto bulunanları bir basın toplantısında şu şekilde açıklamıştır:

Doğal değişimler böyle bir sıcaklık dalgasına yol açabilir. Ancak küresel ısınmanın gidişatı bu dalganın meydana gelme olasılığını arttırmıştır.

Bilim adamları weatherathome projesi yoluyla kendi iklim modellerinin binlerce simülasyonunu yürütmeyi başarmıştır. Weatherathome projesi Microsoft Araştırma tarafından destekleniyor ve gönüllülerin kullanmadıkları bilgisayarların yedek işlemci gücü kullanılarak sanat eseri gibi iklim modelleri ile 21. yüzyılda karşılaşılabilecek aşırı hava koşulları araştırılıyor.

Oxford Üniversitesi’nden İklim Dinamikleri Grubu’nun başı olan Myles Allen (prof.)’ın basın toplantısında bu çalışma için söyledikleri:

Aşırı hava olaylarının maliyeti düşünülünce, oluşabilecek risklerin nedenlerini araştırmak bilim adamlarına olayları daha iyi anlama şansı veriyor ve toplumun geliştireceği muhtemel tepkiye karşı dirençli olmalarını sağlıyor. İnsanların iklim değişikliklerinin kendilerini nasıl etkileyeceğini bilmeye hakları var ve bizim onların sorularını yanıtlamaya yarayan yöntemlerimi var: İnsan etkisi hava olaylarının lehine mi aleyhine mi?

Kaynak: http://earthsky.org/earth/what-role-did-global-warming-play-in-russias-deadly-heat-wave

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle