Küresel ısınma için geleceğe dair tahminler daraltıldı


Dünya bu yüzyılda ne kadar ısınacak? Bu soruya verilecek en iyi cevap aralığı halen geniş; ama bir çalışma olası ısı aralığını daralttı.

Atmosfere pompaladığımız sera gazı her geçen gün ne kadar artarsa, sıcaklıklar da o kadar artıyor. İklimbilimciler arasındaki fikir birliği şu ki, eğer karbondioksit miktarı iki katına çıkarsa, sıcaklıklarda yaklaşık 3°C’lik bir artış yaşayacak. 2007’deki Devletlerarası İklim Değişimi Paneli'ndeki hesaplamalara göre öngörülen sıcaklık artışı 2 ile 4,5°C arasındaki aralıkta düşüp çıkabiliyor.

Boulder’daki Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezi'nden, John Fasullo ve Kevin Trenberth bu aralığı daralttı ve en düşük limit olan 2,5°C'yi önerdi.

Çoğu emin olamama durumu bulutlar yüzünden ortaya çıkıyor; çünkü iklim modellerine olan etkilerini simülasyonda göstermek güç bir olay. Fasullo ve Trenberth bu problemin cevabına giden yol olarak uydunun yaklaşık nem kayıtlarını kullandılar ki bu da bulut oluşumunu etkileyen esas faktörlerden biriydi. Nem eşit olmayan bir şekilde dağılır ve yıl boyunca değişim gösterir. Ekip, bu gerçek hayat değişimlerini ne kadar iyi yarattıklarını görmek için iklim modellerini çeşitli hassasiyetlerde incelediler.

İklim duyarlılık modellerinin ölçeğin alt kısmındakiler kötü sonuç verdi, genellikle nemin az olduğu bölgelerin tersine yüksek olduğunu rapor etti.  4°C duyarlılığındakiler ise en iyi sonucu verdiler. Trenberth bunu ”İklim modellerini çıkartmak için yeni bir ölçüm sistemi bulduk,” diye açıklıyor. ”Yüksek hassasiyette olan bu modeller daha iyi iş çıkarıyor.”

İskoç Federal Teknoloji Enstitüsü'nden, Reto Knutti “Gerçekten etkileyici bir adım,” diyor ve sadece bir çalışmanın temel alınmaması gerektiği hakkında uyarıyor. Trenberth, önerdiği hassasiyetin 4°C kadar olduğunu; ama 3°C derecenin de “gayet geçerli” olduğunuda belirtti.

Çağımızı etkisi altına alan küresel ısınma korkusu ve gelecekte nasıl bir dünyanın bizi beklediğine dair sürekli yeni araştırmalar ortaya çıkıyor. Bulutlar üzerinden yola çıkarak yapılacak ısı değişim hesaplamaları belki de ilerde bizlere çok daha net veriler sunarak  ne yönde hareket etmemiz gerektiğini gösterebilecek.

 

Kaynak: http://www.newscientist.com/article/mg21628914.700-estimates-for-future-global-warming-narrowed-down.html

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle