Küçük su şişelerinin satışı ABD’deki bir şehirde yasaklandı


ABD'nin Massachusetts eyaletindeki Concord şehrinde 1 litreden daha küçük şu şişelerinin satışı yasaklandı. 1 Ocak 2013'te yürürlüğe giren yasağın sebebinin sağlıkla ilgili bir konu olduğunu düşünebilirsiniz ancak bu yasağın amacı çevreyi korumak.

Concord şehrinde atıkların azaltılması ve şehir şebekesi suyunun teşvik edilmesi amacıyla 3 yıldır sürüdürülen bir kampanyanın sonucu olarak yasak yürürlüğe girdi.

ABD'de her yıl 50 milyar küçük şişe suyu tüketiliyor ve küçük bir şehirde başlatılan bu yasak, şimdilik sadece daha kapsamlı bilinçlenme hareketleri için örnek teşkil ediyor. Dünyada 90'dan fazla üniversite ve yerel yönetimince plastik şişe suyu kullanımında sınırlamalar getirildi.

Bu yasak aslında bir ilk değil. Avustralya'nın Bundanoon şehrinde de 2009 yılında şu şişelerinin tamamına yasak getirilmişti.

Şişe suyu endüstrisine göreyse küçük su şişeleri pratik kullanımları ile modern hayatımızı kolaylaştırıyor. Haksız da değiller. Onlardan tamamen vazgeçmek yerine belki de şu şişelerinin geri dönüşümü konusunda çalışmalar hızlandırılabilir. Şehir şebekesi kullanımı için ise su kalitesinin içilebilir düzeye getirilmesi gerekiyor.

 

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-20895902

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle