Kuantum levitasyonu ile uçan diskler yaratmak


Tel Aviv Üniversitesi fizik ve astronomi bölümündeki araştırmacılar kuantum levitasyonu denilen fenomenden yararlanarak süper iletkenlerin havada daireler çizebildiği bir düzenek oluşturdular.

Meissner Efekti'de denilen bu olay özetle maddenin stabilken süper iletken durumuna geçmesiyle birlikte kendi içerisindeki manyetik alanın tamamını dışarı iterek yüzeyinde çok ince bir manyetik alan oluşturması temeline dayanıyor. Bu maddeler çok düşük sıcaklıklarda süper iletken düzeyine ulaştıklarında tamamen diamanyetik hale geliyorlar. Yani dışarıdan bir manyetik alan etki ettiğinde buna tamamen eşit ve karşıt bir manyetik alan oluşturarak kendilerini havada kilitleyebiliyorlar. İtriyum Baryum Bakır Oksit denilen bir madde sıvı nitrojen ile yeteri kadar soğutulduğunda süper iletkene dönüşebiliyor ve bu kadar düşük bir sıcaklıkta bile literatürdeki en sıcak süper iletken ünvanına sahip oluyor.

Aşağıda izleyeceğiniz videoda İtriyum Baryum Bakır Oksit'ten yapılan bir disk, sıvı nitrojen ile soğutulduktan sonra görüntülerdeki aygıta karşı koyarak havada durabiliyor. Ayrıca havada kilitlendiği sırada diskin açısınında korunduğu rahatça görülebiliyor. Devamında ise bu diskin mıknatıslardan oluşan dairesel bir düzenek etrafında tıpkı Maglev yüksek hızlı trenleri gibi hareket ettiği görülebiliyor.

 

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap