Kronik kokain kullanımı beynin yaşlanmasını hızlandırabiliyor


Araştırma, kronik kokain kullanan kişilerin beyninin, kokain kullanmayanlara göre önemli ölçüde daha hızlı yaşlandığını gösteriyor.

Cambridge Üniversitesi'nde bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırma, kronik kokain kullanımının beynin yaşlanma sürecini hızlandırdığını göstermektedir. Molecular Psychiatry isimli dergiden bugün yayınlanan bu çalışma, beyindeki gri maddenin yaşa bağlı kaybı, sağlıklı populasyona göre kokaine bağımlı kişilerde daha fazla olduğu bulunmuştur.

Bu çalışma için, araştırmacılar aynı yaşlarda, cinsiyette ve yakın sözel IQ ye sahip  120 kişinin beynini incelediler. Bireylerin yarısı kokain bağımlısı iken diğer yarısı ise hiçbir şekilde madde kullanımı bozuklukları ile ilgisi olmayan kişilerdir.

Araştırmacılar kokain bağımlısı bireylerde yaşa bağlı gri madde hacmi kaybı oranını, sağlıklı gönüllü katılımcılardan önemli derecede  daha fazla olduğunu buldular. Kokain kullanıcılarının her yıl 3.08 ml hacminde beyinlerinde kayıp olmuştur, bu neredeyse sağlıklı gönüllülerin oranının (yılda sadece 1.69 ml kayıp ) iki katıdır. Beyin hacmindeki yaşa bağlı hızlı düşüş prefrontal ve temporal korteksde en belirgin şekildedir, bunlar dikkat, karar verme, ve öz-düzenleme ayrıca hafıza ile ilişkili beynin en önemli bölgesidir.

Daha önceki çalışmalar, bilişsel gerileme, beyin atrofi ve immün yetmezlik gibi yaşlılık ile ilişkili psikolojik ve fizyolojik değişiklikler de orta yaşlı kokain bağımlısı bireylerde ortaya çıktığını göstermiştir. Fakat bu beynin erken yaşlanmasının kronik kokain kullanımı ile ilişkili olduğunu gösteren ilk çalışmadır.

Cambridge Üniversitesi Davranış ve Klinik Nörobilim Enstitüsü’nden (BCNI) Dr Karen Ersche, şunları söyledi: ‘Yaşlanırken hepimiz gri madde kaybederiz. Fakat kokain kullanıcıları önemli ölçüde daha hızlı gri madde kaybeder, bu da erken yaşlanma belirtisi olabilir. Bulgularımız bu yüzden  genellikle yaşlılarda görünen bilişsel bozuklukların  orta yaşlı kokain kullanıcılarında sık gözükmesinin sebebini anlamada yeni bir bakış açısı sağlar.’

Bilim adamları ayrıca, kronik kokain kullananlarda erken yaşlanma sorununun önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgular. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Kurumu, kokainin dünya çapında 21 milyon kişi tarafından kullanıldığını ve bunların yaklaşık yüzde birinin  bağımlı olduğunu tahmin etmektedir.

Dr Ersche ‘ Bizim bulgular açıkça kokain kullanımı ile ilgili erken yaşlanma riskini gidermek için önleyici stratejilerin gerekliliğini vurgulamaktadır. Bugün kokain alan gençler erken yaşlanmanın uzun vadeli riskleri hakkında eğitimli olması gerekir. "diyor..

Hızlandırılmış yaşlandırma sorunu sadece gençlerle sınırlı değildir, aynı zamanda  erken erişkinlik döneminden beri kokain gibi uyuşturucu kulllanan orta yaş üzeri kişileri de etkiler.

Dr Ersche şöyle konuştu: ‘Bulgularımız, uyuşturucu tedavi hizmetlerinde giderek artan sayıdaki ihtiyaçları yeteri kadar karşılanmamış yaşlı uyuşturucu kullanıcılarının göz ardı edilmiş sorunlarına ışık tutar.  Sağlık bakım uzmanları yaşa uygun tedavileri tasarlamak ve yönetmek için, bu  yaşı daha büyük uyuşturucu kullanıcılarının ihtiyaçlarının tanıma  ve anlamada  uygun olacaktır.

 

Kaynak :  http://www.cam.ac.uk/research/news/chronic-cocaine-use-may-speed-up-ageing-of-brain/

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle