Kristalleri 3 boyutlu yazdırmak


ABD'deki bilim adamları bir 3 boyutlu yazıcı, orijinal CIF dosyası ve standart işletim sistemlerinde çalıştırılabilecek bedelsiz bir yazılım kullanarak kristallerin üç boyutlu modellerini yazdırmak için bir yöntem geliştirdi.

Kristalografi uzmanları, karmaşık kristal yapılarını üç boyutta görmeyi sever. Pek çoğu, sanal uzayda yapıları görüntülemelerine olanak tanıyan yazılımlar kullanır, ama daha iyi bir seçenek olarak elinizde tutabileceğiniz bir fiziksel model daha uygun olabilir.

Ognjen Miljanić ve Texas'taki Houston Üniversitesi'ndeki çalışma arkadaşları bunu başardılar. Adım adım açıklamalarından anlaşıldığı gibi, kristalografik bilgileri taşıyan ve CIF dosyası olarak bilinen dosyalar Mercury isimli, kristalografi uzmanları tarafından sürekli kullanılan bir yazılım ile yazdırılabilir bir biçime dönüştürülüyor ve animasyon filmleri yapmak için kullanılan Blender isimli bir yazılım ile de 3 boyutlu bilgisayar grafikleri oluşturuluyor. Programlama ve 3 boyutlu yazdırma teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak bu sistemi kullanmak için gerekli şartlar arasında yer almıyor. Ekip, prosedürlerinin herhangi bir kişi için 3 boyutlu yazıcıyı kullanarak karmaşık 3 boyutlu kristal yapılarını üretmek ve incelemek için yeterli olacağını umuyor.

Miljanić, şu anda benzer yöntemlerin de var olduğunu söylüyor, ancak kendi buldukları yöntemin kullanılmasının özellikle daha basit olduğunun altını çiziyor ve sonsuz yapılar olarak bilinen kısımların üretilmesinde daha başarılı olduğunu belirtiyor.

Simon Leigh, Birleşik Krallık'ta bulunan Warwick Üniversitesi'nde 3 boyutlu yazıcı uzmanı olarak çalışıyor ve yöntemi duyunca heyecanlandığını belirtiyor. “Araştırmacılara mükemmel bir fırsat sunan bu yöntem, yapılar arasında dolaşmaya izin veriyor ve bilgisayar ekranından bakmaktan çok daha fazlasını veriyor” diyor. James Bannock, Birleşik Krallık'taki Imperial College London'da Plastik Elektronik Merkezi'nde çalışan bir araştırmacı olup araştırmasının bir kısmını düzenli olarak 3 boyutlu yazıcı ile geçiriyor ve bu yöntemin okullar ve üniversitelerde kullanılma potansiyeli olduğunu söylüyor. “Bu uygulama eğitim veya uzak mesafelerde yapılan aktivitelerde kaliteli bir şekilde canlı modeller kullanılarak karmaşık yapıların eğlenceli ve sevdirici bir tarzda anlaşılmasını sağlayabilir” diyor.

Bu tekniğin geniş ölçüde kullanılmasında temel engel, 3 boyutlu yazıcıların her yerde mevcut olmaması olarak gözüküyor. Miljanić, “son on yılda 3 boyutlu yazıcıların fiyatının ne kadar düştüğünü insanlar tam olarak bilmiyor” diyor. “Onlar hâlâ bunun geleceğe özgü ve çok pahalı bir teknoloji olduğunu düşünüyor, ancak öyle değil”. Miljanić, bu cihazın yakın gelecekte yaygın bir hal alacağını umduğunu söylüyor.

Kaynaklar

Bu çalışmaya erişim 29 Mayıs 2014 tarihine kadar serbesttir. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz:

T-H Chen et al, CrystEngComm, 2014, DOI: 10.1039/c4ce00371c

http://www.rsc.org/chemistryworld/2014/04/crystal-model-3d-print-cif

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle