Koşucuları hızlandıracak yeni ayakkabı: Adidas Springblade


Yastıklı spor ayakkabıları, tabanlarındaki basınç yardımıyla atletlere daha fazla dikey itiş sağlıyor. Adidas ise koşucuların daha hızlı koşabilmesine yardımcı olacak, yani yatay itiş gücü sağlayan bir ayakkabı geliştirdi. Adidas Springblade’in tabanında yer alan 16 adet yatık yay sayesinde koşuculara yatay olarak ekstra ileri itiş gücü sağlanmış oluyor. Mühendisler atılan bir adımdaki harekette sorunsuz çalışabilmesi için her bir yayı ikalınlığı, ağırlığı ve uyumunu ayarlayarak ayakkabı tabanına yerleştirdiler. Bu sayede Springblade’le standart tabanlarla kıyaslandığında ölçülebilir miktarda daha fazla ileri itiş sağlanıyor.

Bir koşu adımında koşucunun topuğundan yere doğru, kendi vücut ağırlığının üç katına eşit bir güç uygulanmakta. Springblade’in topuğu ise bu etkiyi sönümlemek için diğerlerinden daha kalın olarak tasarlanmış.

Enerjiyi sıkıştırıp, arkadan öne doğru serbest bırakan bu yenilikçi tasarımın ilk etiket fiyatı ise 180$. Geleneksel koşu ayakkabılarından tamamen farklı bir tabana sahip olan Springblade’in ne kadar başarılı olacağını ve rakipleri tarafından benzer ürünler geliştirilip geliştirilmeyeceğini de önümüzdeki günlerde göreceğiz.

 

Kaynak: popsci.com

 

5 Yorumlar

Yorum ekle
  1. 3
    ramazan

    ayakkabıyı almanyadan bi dostuma getirttim.beklediğim gibi cıktıgını söyleyemem sihay bez mavi taban aldım.ayakkabının tabanı yanı tırlaklarda beklediğim yumsaklık yok.

+ Yorum yap