Korku gençlerin dürtü kontrolünü etkiliyor


Bir araştırmanın bulgularına göre; tehdit edilmiş bir gencin geri çekilmemesinin sebebi, beyninde bu tehditi korkuya çeviren bir mekanizma olması olabilir. Araştırmanın yazarları, bulgularının gençlik döneminde suç faaliyetinin artmasının sebeplerini açıklayabileceğini söylüyor.

Yazarlar, gözlemlerini San Diego’daki Society for Neuroscience toplantısında aktardılar. New York’taki Weill Cornell Tıp Okulu’ndan Kristina Caudle ve meslektaşları, 6- 29 yaşları arasındaki 83 kişinin dürtü kontrollerini test etti. Caudle’ın ekibi her bir katılımcıya; karşılarındaki bilgisayar ekranında mutlu bir yüz ifadesi gördüklerinde butona basmalarını, ancak tehditkar bir yüz ifadesi gördüklerinde butona basmamalarını söyledi.

Tehditkar bir yüz ifadesi gösterildiğinde butona en çok basanlar 13- 17 yaşları arasındaydı. Bu tepki, gençlerdeki düşük dürtü kontrolüne kanıt olarak gösterildi.

Araştırmacılar, katılımcıların beyin aktivitelerini de gözlemlemek için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniğini kullandı. Beyin taraması sonuçları, katılımcılar yüz ifadelerine bakarken bazı durumlarda orbitofrontal kortekslerinde yükselmiş aktivite olduğunu gösterdi. Hatta bu aktivite, en sık, katılımcılar butona basmaktan kaçındıkları zaman yükseldi. Caudle, bu bulguların orbitofrontal korteksin dürtü kontrolünde rol oynadığını gösterdiğini bildirdi.

Caudle’ın ekibi, daha küçük çocukların tehditkar bir yüz ifadesi görünce neden 13- 17 yaş aralığındaki çocuklarda görülen dürtü kontrolüne benzer tepkiler vermediklerini bilmiyorlar. İleriki çalışmalar, beynin davranışı kontrol eden kısımlarının gençlik döneminde nasıl geliştiği ve değiştiğini belirleyebilir.

Kaynak: sciencenewsforstudents.org

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle