Kola ve süt arasındaki garip kimyasal reaksiyon


Bir şeylerin olması gerçekten uzun sürüyor, ama videonun sonu oldukça garip. Kolanın renkli kısımlarının bir şekilde aşağı çöktüğünü ve geri kalan kısmın, şişenin dibinde bir grup koyu renkli parçacıklar ve üstte de garip, açık renkli sıvı kalıyor. İşte aşağı yukarı olan şey bu, ve bunun arkasındaki kimya gerçekten etkileyici…

Maricv_84’ün YouTube sayfasında anlattığı gibi, Kolanın içindeki fosforik asit ve iki çorba kaşığı sütte bulunan proteniler arasındaki tepkimeden bir çökelek oluşuyor. Kimyasal formüllerle ifade etmek istersek bu şöyle yazılıyor: 3Ca + 2H3PO4 –> Ca3(PO4)2 + 3H2 (çevirenin notu: bu tepkimenin yanlış olduğu düşüncesindeyiz. Bize göre bu tepkime şöyle yazılmalıydı: 3Ca2+ + 2H3PO4 –> Ca3(PO4)2 + 6H+).

Fosforik asit molekülleri sütle temasa geldiğinde, bunlar değişiyor, daha yoğun bir hale geliyor, ve pıhtılaşmış süte ait katı bir çökelek olarak dibe çöküyor. Bu arada, sütün ve Kolanın geriye kalan karışımı daha az yoğun ve dolayısı ile daha hafif olduğu için, üste çıkıyor.

Maricv_84, “iki unsur da asidik, ancak coca-cola daha fazla asidik” diyor. “Genel olarak, coca-cola’nın pH değeri 2,5 ile 4,5 arasında değişiyor (fosforik asit içeriği yüzünden), sütte ise pH değeri 6,7 civarında, neredeyse nötral duruyor.”

Yazarlar bütün süt çeşitleri ile deneyi tekrarlamışlar. İlginç olarak, su ve badem sütü ile de olumlu ve neredeyse aynı sonuç alınmış.

Yazarlar, “Ey Kola, seni ne kadar çok tanıyorsak, senin tam bir gariplik abidesi olduğunu görüyoruz” demeyi de ihmal etmemişler.

Kaynak: sciencealert.com


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle