[Kitap] Osmanlı Klâsik Çağında Savaş


Osmanlı İmparatorluğu'nun güçlü olduğu 1300-1600 yılları arasındaki dönem, Osmanlı Klâsik Çağı olarak isimlendiriliyor. Bu döneme ait kitaplar arasında belki de önemlisi olan ve yaşayan en büyük Osmanlı tarihçilerinden birisi kabul edilen Halil İnalcık'ın yazdığı Osmanlı İmparatorluğu Klâsik Çağ (1300-1600) adlı kitabı daha önceden tanıtmıştık. Yine aynı döneme ait, ancak bu sefer farklı içeriğe sahip olan Osmanlı Klâsik Çağında Savaş, 1300-1600 arasındaki önemli önemli Osmanlı savaşlarına odaklanıyor. Kitapta, Osmanlı tarihinin belki de çok fazla araştırma konusu olmamış olan osmanlı askeri teknolojisi ve savaş taktikleri anlatılıyor.

Kitabın ilk bölümünde Osmanlı ordusunda ateşli silahların kullanımı ele alınıyor. İkinci bölümde ise sırasıyla önemli savaşların öncesinde sebepler, savaş hazırlığı, savaşın detaylı gelişimi ve savaş sonrası anlatılırken, çeşitli kaynaklara dayanarak farklı rakamlar veriliyor. Örneğin herhangi bir savaştaki Osmanlı ordu mevcudu bir kaynakta 30.000 olarak verilirken, başka bir kaynakta abartılı olarak 120.000 olarak veriliyor ve kitapta her iki rakama da yer verilerek, hangisinin daha doğru olabileceği konusunda yorum yapılıyor.

Osmanlı Klâsik Çağında Siyaset kitabının da yazarı olan Feridun M. Emecen tarafından yazılan kitap Timaş Yayınları'ndan çıkmış. Her yazı için bol miktarda güvenilir kaynağa yer verilen ve destansı şişirmelerlerin yer almadığı bu kitabı Osmanlı askeri tarihini merak edenlere tavsiye ederim.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle