[Kitap] Ağa Hazır


Her geçen gün yükselmekte olan e-ekonomi, günümüzde hem firmaların hem de bireysel girişimci adaylarının hayli ilgisini çekmekte. Nüfusunun %47'sinin İnternet kullandığı ülkemizde İnternet ekonomisinin hacmi her geçen yıl artıyor. Bir örnek vermek gerekirse, 2011'de GSMH'ye İnternet'in katkısı 22 milyar TL (GSMH'nin % 1.7'si) olarak gerçekleşmiş. Paypal'in bir benzeri olan BKM'nin güvenli ödeme sisteminin yaygınlaşmasıyla da İnternet üzerinden alışveriş hacminin artması beklenmekte.

Pazar büyüyor, ancak yeni oyuncuların başarılı olması için doğru stratejilere sahip olması gerekiyor. Ağa Hazır, e-ekonomide başarı stratejilerini anlatan, Cisco Systems'ın 3 çalışanı tarafından yazılmış bir kitap. 2002 basımı olmasına rağmen, içerdiği stratejiler bugün için de geçerli ve halen satılmakta.

Kitapta ilgimi çeken bazı kısımlardan yaptığım alıntılar şöyle:

"Stratejinin yarısı ne yapacağına, diğer yarısı da ne yapmayacağına kara vermektir" Kevin O'Connor (DoubleClick başsorumlusu)

"Farklı olan daha iyi olmak zorunda değildir, fakat daha iyi olan her zaman farklıdır"

"Cisco'nun temel yeterliliği, işe almadır. Hedefi şudur; müşteri servislerinden geri çevrilen zekî insanlar"

80-20 Kuralı: Bu kural bir müşteri piramidini ifade eder. Piramidin en tepesinde yer alan değerli müşterinin, geri kalan müşterilere eşit olması sonucu, ilişki çabalarının bu verimli müşterilere odaklanılması gereği.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle