Kişisel DNA testleri eczanelere gelecek!


Gelecekte hangi hastalıklara yakalanma riskiniz var öğrenmek ister misiniz? Alzheimer’e yakalanma riskiniz? Ya da çocuğunuzun başına gelecek bir hastalık? İlerleyen yıllarda sadece eczaneye giderek bu soruya cevap bulabilirsiniz.

Bu testte tükrük bezlerinden alınan numunelerin sonuçları eposta ile laboratuvarlara gönderilecek ve çok kısa bir sürede sonuçlar öğrenilebilinecek. Test yapılan kişinin 70 hastalığa karşı risk taşıyıp taşımadığı belirlenecek.

Biyoteknoloji firması olan Pathway Genomics, belli hastalıklara yakalanma riskini tespit etmek amacıyla yapılacak kişisel DNA testlerinin ilerleyen yıllarda büyük bir eczane zinciri olan Walgreens’de mevcut olacağını duyurdu.

Bu testlerle beraber, test uygulanan kişinin DNA’sı analiz edilecek. Meme kanseri, prostat kanseri, kalp hastalığı, diyabet ve bunlar gibi 70 hastalığa karşı kişinin risk taşıyıp taşımadığı belirlenecek. Evli olan çiftler de yine bu testi kullanıp dünyaya gelecek çocuklarının bu hastalıklara karşı risk taşıma olasılığını öğrenebilecekler.

Firma internet sitesinden yapmış olduğu açıklamada herkesin kendi DNA’sı içindeki sırları bilmeye hakkı olduğunu belirtti.

Bu DNA testleri sayesinde ileride yakalanabileceğimiz hastalıklara karşı önlemler alabilir, daha sağlıklı bir geleceğe sahip olabiliriz.

 

Kaynak: news.discovery.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle