Kırmızı etin sağlık riskleri için yeni bir suçlu bulundu


Kırmızı et ve kötü kalp sağlığı arasındaki bağlantı geleneksel olarak kolesterole yüklenmiştir, ancak yeni kanıtlar bunun doğru olmadığını göstermekte. ABD'li araştırmacılar, kırmızı ette bulunan bir besleyici madde olan karnitinin, mide bakterileri tarafından kardiyovasküler hastalığın ihtimalini artıracak bir metabolite dönüştüğünü ortaya koydular. Bunun anlamı, kas yapmak için popüler olarak karnitin takviyesi almanın akıllıca bir şey olarak görülmeyeceği olabilir.

Ohio'daki Cleveland Clinic'te çalışan Stanley Hazen, söz konusu çalışmanın baş yazarı olarak şöyle diyor: “Kırmızı etin kolesterol ve doymuş yağ içeriği artan kalp hastalığı riskine yol açmak için yeterli değil. Bu birliğe katkıda bulunan başka şeylerin olduğuna dair sürekli bir tartışma olmuştur”.

Hazen, farelerde kolesterol metabolizmasını değiştirerek damarların sertleşmesi olan arteroskleroza sebebiyet veren trimetilamin N-oksit (TMAO) bileşiğini incelerken karnitinden şüphelenmeye başladığını söylüyor. TMAO, fosfolipidlerin baş kısmında bulunan trimetilamin içeren kolini yıktıkları zaman mide bakterileri tarafından üretiliyor. Hazen ve arkadaşları trimetilamin grubu içeren karnitinin de TMAO oluşturan bakteriler tarafından benzer şekilde işlenebileceğini düşündüler. Bunu doğrulamak için gönüllü kişiler tarafından yenen karnitinin akıbetini gözlemek amacıyla radyoaktif işaretleme tekniği kullandılar ve kanda TMAO içinde tespit ettiler. Fareler üzerinde yapılan çalışmalar karnitin ve atheroskleroz arasında bir bağlantı ortaya çıkardı, ancak karnitinin doğrudan bir etkisi yok gibi görünüyordu.

Mide ortamı karnitin ve kolini trimetilamine dönüştürüyor ve enzimatik yükseltgeme sonucu kalbe zarar veren bir molekül ortaya çıkıyor © NPG

Hazen, şöyle bir açıklama yapıyor:

“Diyetinize karnitin ilave ederseniz atheroskleroz miktarı artıyor (sadece sağlam bir mide florası var ise). Fareye geniş spektrumlu antibiyotikler verirseniz ve TMAO yapma yeteneğini baskılarsanız, diyetteki karnitinin hiçbir etkisi yok”.

Araştırma ekibi ayrıca 2500'den fazla kişiyi inceledi ve kandaki karnitin seviyeleri ile kalp damar hastalığı riski arasında belirgin bir ilişki buldular, ve hatta diğer risk faktörleri de kontrol edildi.

Birleşik Krallık Kalp Vakfı'nda uzman diyetisyen olarak çalışan Victoria Taylor bunun ilginç bir keşif olduğunu söylüyor. “Bulgular mevcut tavsiyeleri değiştirmek anlamına gelmiyor, ancak çok miktarda kırmızı et yiyorsak alternatif protein kaynakları hakkında bize iyi bir düşünme fırsatı sunuyor” şeklinde konuşuyor.

Hazen, diyet takviyesi olarak karnitin hapları alan kişilerin de risk altında olabileceğini söylüyor. Kilo kaybı veya kas geliştirme yardımcısı olarak şu anda pazarlanmasına rağmen, kalp sağlığı üzerindeki etkileri hiçbir zaman incelenmiş değil diyen Hazen, şöyle konuşuyor:

“Verilerimize göre kronik olarak karnitin alıyorsanız metabolizmanızı kaydırmış oluyor ve kardiyovasküler hastalığa daha yatkın oluyorsunuz. Uzun süreli karnitin kullanımının güvenliğine ilişkin daha çok çalışma yapılması gerekecek”.

 

Kaynaklar

http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/04/red-meat-heart-disease-carnitine-supplements

R A Koeth et al, Nat. Med., 2013, DOI: 10.1038/nm.3145

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle