Kimya mezunlarının iş bulma olanakları


Kimya bölümlerine girerek kimyager olmak isteyen arkadaşların önünde, mezun olduktan sonra birkaç seçenek var. Bunları kısaca inceleyelim:

 1. Tekstil sektörü: Türkiye bir tekstil cenneti sayılabilir. Buradaki çalışma olanaklarını tekstil boyar maddeleri formüle edip satışını yapmak, tekstil boyama, iplik boyama, boyahanelerde sorumlu müdürlük şeklinde kısaltmak mümkün.

 2. İlaç sektörü: Türkiye’de ilaç üretimi yapan pek çok firma vardır. Bunların içinde kalite kontrolden üretime, mikrobiyolojiden ve ar-ge’den ruhsatlandırmaya, laboratuar içi ve masa başı olarak tabir edilebilecek pek çok konum mevcuttur.

 3. Gıda sektörü: Gıda fabrikalarının kalite kontrol birimlerinde ve üretimde gıda mühendisleri ile birlikte çalışma fırsatı bulunabilir.

 4. Akademik kariyer: Lisans mezunu olduktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimi alırken araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutmak veya uzman kadrolarında istihdam edilebilirsiniz.

 5. Kâğıt sektörü: Kâğıdın belli aşamaları alması sırasında analiz işlemlerini üstlenecek kimya mezunlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

 6. Tıp merkezlerinin tahlil laboratuarları: Biyokimya alanında uzmanlaşanlar, biyokimya alanında girdikleri Tıpta Uzmanlık Sınavı’ndan sonra bir laboratuarda istihdam edilebilir.

 7. Öğretmenlik: Pedagojik formasyon ile ilgili son zamanlarda bazı haberler gelmişti, son durumu bilmiyorum ama eskiden pedagojik formasyon almak üzere tezsiz yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler önce sözleşmeli, zamanla ve şansları varsa kadrolu lise öğretmeni olarak istihdam edilebildi. Özel okullar ve dershaneler de alternatif eğitim kurumları olarak öne çıkmaktadır. Bunlardaki özlük hakları ve çalışma şartları bir devlet lisesine göre oldukça ağırdır.

 8. Satış “mühendisliği”: Kimyada en kolay bulunabilecek iş ortamı satışta uzmanlaşmaktır. Kimyasal maddeler, cihazlar ve cam malzemeleri ithal edip satmaktan ibaret bir meslek, en yaygın ve getirisi en az olan iş kolu gibidir.

 9. Servis “mühendisliği”: Servis mühendisi olmak için bir veya birkaç cihaz hakkında derinlemesine bilgiye sahip olmak, yeri geldiğinde müşterinin iş yerine giderek tamirat ve bakım işlemleri yürütebilmek gereklidir. Satış “mühendisi” olarak başlayıp servis “mühendisi” olmak mümkün olabiliyor.

Şimdi gelelim, bir kimyager olarak iş bulma olanakları hakkında bilgi verdikten sonra, bazı gerçeklere. Kişisel kanaatime göre kimyagerlerin iş bulmasını zorlaştıran en büyük etken, bir kimya bölümü için her yıl 100 civarında öğrencinin alınması. Herkesin üniversite okumasına bir itirazımız yok ancak, mezuniyetten sonra iş bulma sürecinde karşılaşılan durumda insanların “adam gibi” bir iş bulması pek mümkün olmuyor artık. Burada kimyagerlik eğitimi alırken alınacak ilave kurslar şansı artıran bir faktör olarak öne çıkıyor. Günümüzde aletli analiz çok öne çıkmıştır, bu sebeple en az bir aleti çok iyi kullanabiliyor olmak, iş bulmada çok yardımcı olacak bir unsur. Bizim yeni mezunlara tavsiyemiz, bir sektörü kendine hedef seçip o alanda uzmanlaşmak; çünkü, örneğin tekstilde bir iş bulup bu işe başlayan insan artık tekstil sektöründe “uzman” kabul ediliyor ve bu kişinin ilaç sektöründe yeni bir işe başlaması pek mümkün olmuyor. Bu alanda kendine en yakın gelen meslek sektörüne giriş yapıp orada uzmanlaşmak en kârlı çözüm gibi gözüküyor. Peki, bir iş sektörünü nasıl tanıyabilirim? Diye sorarsanız, size tavsiyem ücretsiz stajlar yardımı ile mümkün olduğu kadar çok sektörü tanıdıktan sonra kararı vermek ve o sektörde uzmanlaşmaya çalışmaktır.

Son olarak söylemek istediğimiz husus, her büyük firmanın en az 5 yıllık tecrübeye sahip olan elemanları işe alması olduğundan ilk beş yılı “pişme” dönemi olarak kabul edip iş kalitesi pek iyi olmayabilecek firmalarda çalışarak tecrübe kazanmanızdır. Bu arada erkek öğrenciler için askerlik görevinin yerine getirilmiş olması da çok büyük avantaj kazandıracaktır.

Kimyagerlik eğitimini bitirdiğinizde size yardımcı olacak iki kurum var. Bu iki kurumdan birincisi Türkiye Kimya Derneği (Merkez: İstanbul, şube: Ankara) ve ikincisi de Kimyagerler Derneği‘dir (Merkez: İzmir, şube: İstanbul). Bu iki kuruma da üye olmanızı ve iş ilanlarını buradan takip etmenizi öneririm. Özellikle Kimyagerler Derneği kimya mezunlarının yaşadığı sorunlar üzerine uzmanlaşmış bir kurumdur ve hangi sertifikaları almanız gerektiğini ve karşılaştığınız bir sorunda ne yapmanız gerektiğini söyleyeceklerdir. Türkiye Kimya Derneği, akademisyen oranı yüksek bir kurumdur ve yurt içi ve dışı kongre organizasyonları, kitaplar, dergiler ve yasadaki bir maddeden hareketle mesul müdürlük belgesini Kimyagerler Derneği ile birlikte takdim eden bir kurumdur. Kimyagerler, henüz “oda” sahibi olmadığı için haklarını yeterince savunamamaktadır ve mezunlarının iş bulma olanakları düşmüştür. Kimyagerler odası kurulması kararı bir gün gerçekleşir ise kimya mühendislerinin seviyesine ulaşılabilecektir.

Son söz: Ülkemizde artık belli yerlerde kurulmuş kimya bölümleri kapatılırken, her yıl bütün üniversitelerden binlerce mezun verilirken, iş imkânları konusunda büyük sıkıntılar yaşanırken, akademik kariyer yapma yolları tıkanmışken, kimyagerlik mesleğinin şu anki durumu iç açıcı dgörünmemektedir. Türkiye’de temel bilimlere bakış mesafeli ve “ne iş yaptığı belli olmayan adamlar” çerçevesinde olduğu için kimya bilimini çok seviyorsanız ve her şeye rağmen bu işe devam etmeye kararlı iseniz kimya bölümünü okumanızı, öğrenirken kendinizi geliştirmenizi, devir enstrümental analiz devri olduğu için mümkün olduğu kadar çok cihazı kullanmayı bilmenizi öneririm. En iyi olmaya çalışın. Aksi takdirde kimya bölümünden mezun olan sıradan bir insan gibi bir türlü istediğiniz işe giremeyecek, kendinizi geliştirecek imkânlardan habersiz, günü dolduran bir kişi olacaksınız.

Mutlu olduğunuz işi yapmanız dileğiyle…

36 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 2
  sıla öksüz

  bilgiler için teşekkür ederiz fakat ben şunu sormaK isterim. madem cihaz blmek gerekiyor.Bunu nasıl sağlayacağız. oldukça pahalı kursları?

  • 3
   Barbaros Akkurt

   Çok sayıda kişi ile müracaat edilirse ciddi bir indirim sağlanabilir. Bunun dışında Kimyagerler Derneği ve Türkiye Kimya Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarına müracaat ederek kurs isteği belirtilebilir. Başarılar dilerim.

 2. 4
  Musa SAHIN (Yrd. Doc. Dr. )

  Sayın Hocam ben bazı yerlerde Kimya bolumlerinin kapatılmasına sıcak bakıyorum hatta yetmez daha cok kapatilsin istiyorum. Cunku Bu meslegin itibarını ve degerini kazanması lazım. Kimyaya olan ihtiyac tukenmeyecek gibi duruyor. Sayımız cok olmazsa eger daha degerli olacagimizi dusunuyorum acizane…

  • 5
   merve

   Neden böyle düşünüyosunuz kimyagerlerin sayısı fazlada deil yani ülkemizde kimyagerlere çok ihtiyaç var düşüncelerinize katılmıyorm bende şuan kimya bölümünde okuyorm kimya okumak kolay deil zor bir bölüm öyle herkez okuyamaz bu yüzden kimyager okumak isteyenlerin önünü kapatmamak gerek .

 3. 8
  Orhan Yıldırım

  Kimya mühendisliği bölümünü bitirenler, yakıt enerji ve petrokimya tesisleri, ilaç, gıda, boya, seramik sanayileri, cevher zenginleştirme tesisleri, işletmelerde proses kontrol ve reaktör tasarımı, plastik sanayi işletmeleri,AR-GE veya kalite kontrol bölümleri, işletmelerin biyoteknoloji arıtma ve çevresel teknoloji bölümleri, kozmetik sanayi ve özel kimyasal madde üretimi yapan tesislerde çalışabilirler.

 4. 9
  Gizem Akkurt

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Anadolu Üniversitesi Kimya bölümünden mezun oldum.Elimden geldiğince kendi geliştirdim.6 ay süreyle yurtdışında bulundum (erasmus öğrenim) ardından yine yurtdışınd 3 ay su arıtma şirketinde staj yaptım.Bölümümüzde seçmeli ders olarak açılan HPLC,GC,AAS derslerini aldım ve aktif olarak kullandım. Tezimi polimerlerin boyarmadde adsorpsiyon kapasitelerinin incelenmesi üzerine yaptım.Ayrıca AÖF işletme 3. sınıf öğrencisiyim.Ama işsizim ….Yukarıda yazdıklarınıza katılmakla beraber iş bulmak için torpilinizin olmasının şart olduğunu üzülerek belirtmek istiyorum ayrıca İstanbul,İzmit gibi yerlerde yaşıyorsanız biraz daha şansınız var demektir.Kimyagerlik o kadar arada kalan bir bölüm ki.Kimya mühendisleri ve MYO mezunları arasında eriyen bir bölümüz bence …

 5. 15
  burak

  EKSİK YAZILMIS

  Cam fabrikaları, •Lastik ve kauçuk fabrikaları,

  •Çimento fabrikaları, •Kağıt fabrikaları,

  •Şeker fabrikaları, •Boya fabrikaları,

  •Gıda sektörü, •İlaç sektörü,

  •Gübre fabrikaları, •Toprak sektörü,

  •Kozmetik ve temizlik sektörü, •Enerji sektörü,

  •Petrol sektörü, •Otomotiv fabrikaları,

  •Metal sektörü, •Deri sektörü,

  •Tersaneler, •Tekstil sektörü,

  •Petrokimya, •Sağlık sektörü,

  •Maden sektörü, •İnşaat sektörü, vb. gibi birçok özel sektörde iş imkânı bulabilir.

  • 16
   Barbaros Akkurt

   Haklısınız, bu alanlarda da iş imkânı bulabilir. Akademisyen gözü ile bazen sektöre karşı bakış sınırlı oluyor. Ekleme için teşekkür ederim.

   • 17
    songül

    ben kimya teknikeriyim dgsyle kimya mühendsliğine yerleştim ama okuyup okumamakta kararsızım yarın kayıt başlıcak ne yapıcan kararsızım lütfen bilgilendrn beni 🙁

   • 18
    Erman

    İyi günler . Ben kimya teknikeri mezunuyum . Dgs ile kimya mühendisliğini kazandım .24 yaşındayım . Okuyup okumama konusunda kararsızım . Fikirlerinizi almak istiyorum .

 6. 19
  merve

  ben lisede kimya bölümünde okuyorm liseyi bitirdiğmde iş bulma imkanım varmı üniversite okumayı düşünmüyorm çünkü .

 7. 20
  Burak Aydın

  Merhabalar. Bu yazı gerçekten kimyagerlerin ve kimya sektörünün durumunu güzel şekilde özetliyor. Bende kimya bölümü mezunuyum ve yüksek lisans yaptım. Sektörde kimyagere çok fazla ihtiyaç yok ve sektör istihdam bakımından doygunluğa ulaşmış durumda. Bundan dolayı kendinizi geliştirebildiğiniz kadar geliştirmeniz yüksek lisans, kurs, seminer ve 2. 3. yabancı dil şart oldu. Kimya bölümleri kapanması ve daha az tercih edilmesi de bence olması gereken bir oluşum. Yani öğrenciler demek ki durumun farkında ki artık tercih etmemeye başlıyor ve para kazanıp ilerisi olan bölümlere yönelmeliler. Ben demiyorumki kimya bölümleri tabi ki olmalı ama Türkiye için bu kadar kimyager ve kimya mühendisi olmamalı. Çünkü o kadar mezuna iş ne yazık ki yok. Eğer kimya sektöründe satış, pazarlama veya ilaç mübessili olmayacaksanız şansınız gittikçe düşüyor.

 8. 21
  Şifa

  Güzel bir araştırma ve çooook güzel yorumlar. Ama acı olan tarafı şu ki 2012 de yazılan şeylerin hala devam ediyor olması. Bu arada bende Kimyagerim. Kendini geliştirmek cihaz bilmek çeşitli kurslara gitmek bir yere kadar ki o da imkanı vakti olanlar için geçerli. Emekle okuyorsun , lab tan laba koşuyorsun resmen Quiz mevzunu hiç açmıyorum ama İŞ BULMAYA gelince konu tanıdık olup olmamasına geliyor. Devlet zaten bebekleri bile güldürecek şakacı havasıyla güzel rakamlarda Kimyagerler alıyor…. Bir takım şeyler başta yanlış yapıldı. Çokkkk fazla adını bile telaffuz etmekte zorlandığım bölümler açıldı.. falan filan…
  Bir baktım yazdıklarıma sanırım fazlasıyla iç dökme seansının dibine ekmek banmışım.

 9. 22
  ERCANKAYA

  kimya yazdırıp milleti kandırırarak emeklerini boşuna heba etmeyin sağlık sektörü diş hekimliği avukat mühendislikten başkası yalan türkiyede bi halta yaramıyor sadece kimya da değil bütün fen edebiyat fakültesi bölümleri SAKIN YAZMAYIN ARKADAŞLAR YILLARINIZA YAZIK

 10. 23
  Hasibe

  Arkadaşlar yaklaşık beş aydır iş bakıyorum ve bakarken de boş durmadım ıso,hplc ve abartıp biyokimya hemogram gibi uygulamalı eğitimlerden geçtim.İngilizce ve bilgisayar kurslarına da gidiyorum. Her defasında iki tür sorunla karşı karşıya kaldım.Tecrübe ve Referans (akraba;)).Tecrübe bana o kadar komik geliyor ki.Yıllarca üniversite okuyup gerçekten o işi anlayamama kapasitemiz mi olacak ki illa tecrübe isteniyor.Ben gerçekten çok doluyum bu konuda ve bir kimyager olarak bilime bu denli az değer verilmesi bilim insanlarına şans verilmemesi beni sadece utandırıyor!

 11. 24
  Ayşe

  Bence de kapatılsın iş alanı çok gb gözüküyor fakat bu bölümü bitirip işsiz sayısı o kdar çok ki bölümu okumak için elinden geleni yapıyorsun asgari ücretli bi iş bile bulamıyosun aklı olan okumasın gitsin sağlık okusun derim.

  • 25
   ömer osman

   o senin aklını kullanmana kalmış. içtiğin meyve suyundan tut elini yıkadığın sabuna kadar hepsi kimya. bende kimya mezunuyum iş kuracağım yakında. kimya sınırları olmayan bi deniz gibidir, aklını kullanamayan para kazanamaz. kimsenin düşünmediğini sen düşün, kimsenin bulamadığını sen bul, üret başarısız olmazsın. Teşekkürler

 12. 26
  Ayşe

  Üniversite okumayı düşünen arkadaşlar okumak için okumasın adı duyulmuş bi üniversitede eğitim alırsa is bulmasi biraz daha kolay olur, artık bu devirde okumak da ise yaramiyor mühendis olmuş çok arkadaşım işsiz

  • 27
   özgür

   merhabalar acaba siz nerden mezunsunuz ben bogazicindeyim de ayni imkansizliklar bizim icin de gecerli mi yazinizin ustunden de 3 yil gecmis is buldunuz mu

 13. 28
  ilayda

  merhaba ben yıldız teknik üniversitesi kimya bölümünü bu yıl kazandım.şuanda hazırlık okuyorum.Bölüme başladığımda daha en başından ne yapmam gerektiğini kendimi bu dört yıl içinde nası iyi bir seviyeye getirebileceğimi kesinlikle şunu şunu yapmalısın dediğiniz şeyler varsa bunları öğrenebilirmiyim? Mezun olduğumda büyük ihtimal ilaç sektöründe kendimi geliştireceğim çünkü.

 14. 31
  Murat SALK

  Ben Lise de Kimya Bölümünü Seçmiş Durumundayım Lise Bittikten Sonra Üniversitede Hukuku Seçme Gibi Imkanim Varmı Hocam

 15. 32
  Öznur

  Yüksek lisans yapmadan araştırma görevlisi olarak üniversitese görev yapılabiliyor mu ? Ya da tusa girmeden laboratuvarda çalışılabilir mi ? Şu an tercih dönemindeyim lütfen yardım eder misimiz?

 16. 33
  Svo.can21

  Ben lise 3. Öğrenci siyim hepsini okudum ve şunu demek istiyorum ülkemizin durumu malûm arkadaşlar ve siz de Amerika’da, İngiltere’de, Almanya’da, Rusya’da değilsin iz siz eğitim i bile sıkıntılı olan ( ama çözmeye çalışan) ve ateş çemberin de bulunan gelişmekte olan bir ulkedesiniz ve bu ülkede sizin anlayamadığınız ( ülkemiz de anlayamadı da neyse) genç nüfusu mükemmel olan bir ulkeyiz ve bu da ne demek oluyor?
  Ekmek aslanın ağzında ve rakiplerin dişli olan bir yerdir her yıl dünya da Nobel ödüllü alan da bir kaç tane dir ama o bir kaç tane de ödülünü alıyor üstelik ona sorsanız o derki: dünyaya da o kadar takip var di ve geçtim demek ki ama tahmin edemezdim ama aldıgima göre hepsinin iradesinden daha çok iradeli davrandımve almışidim# her neyse bu sektörde iradeli olan ve çok fazla çevresine bakmayan çünkü ne malum işsiz kalmamak için iş Yok diyip hayalinizi yikmiyorlar hmm! Olaya gerçekçi bakın çünkü öldükten SONRA tahmin edilen MİLYA insanın bulunduğu Allah’ın evinden daha büyük daha gerçek manada zor bir yer olan ve girildiğinde bu o kadar güzel olan yer YOKTUR! Ben ve siz kendinizi daha fazla kandırmayın İngilizce yi ve dilini öğren git en kötü başka ülkede çalış hiç olmazsa olasılık vardır çünkü Olasılıksız çok az bir olasılıkla gerçekleşir kendinize iyi bakın sırf böyle ben daha çok istiyorum bu bölümü rakip olmadan Bir yerde başarı bulunmaz ha referans diyorsanız referansiniz olmayabilir ama öyle başarılı olun ki referans var insandan daha çok gelişin( koç üniversitesi olsaydı böyle demezdiniz biraz sorun siz dede biz dede git Türkiye de en iyi üniversite ye sonra de iş bulamadım niye referans mi gerekiyor her neyse) ki ÇOCUKLARINIZA SİZ REFERANS OLUN. Kendinize iyi bakın… DÜNYA FANİ
  ÖLÜM ANİ
  BAŞARILI OLURSAN BİL
  ÖLÜRSÜN YANİ
  Mahşer e odaklananin pek sorunu kalmaz ve unutmayın bir gün 24 saattir başarılı olmak istiyorum diyorsanız rakip uyurken siz uyumayın
  Gidip tavla oynamayin
  Ben pişmanım çök pişmanım çünkü çevreme Bakarak kendime en büyük hakareti yaptım üstelik Allah ona da bana da aynı beyin vermiş ona fizik-beyin
  Bana ders+ çirkinlik ama gelişirse tas tamam olu r bb

 17. 35
  Mehmet Ali YILDIZ

  ben meslek lisesine başladım ama hala kararsızım kimya seviyorum ama elektrik öneriyor herkes kimya bölümünün dezavantajlarını kısaca söyler misiniz

 18. 36
  gülnur

  ben şuan da lise 2 ye gidiyorum ve bana kimyagerliğin önünün kapalı olduğunu söylüyorlar hocalarım . Gerçekten kapalı mı ?

+ Yorum yap