Kes-Yapıştır Zeolitler: özel gözenekli malzemelerin geliştirilmesi için yeni bir yöntem


Zeolitler mikrogözenekli yapıya sahip mineraller. Bu yapılarıyla endüstriyel uygulamalarda katalizör olarak kullanılabiliyorlar. Ne yazık ki, yapay zeolit sentezlemek çok karmaşık. KU Leuven, Gent ve Antwerp Üniversitesi'nden araştırmacılar hızlı zeolit yapımı için yeni bir yol keşfettiler. "Bu yöntem mevcut yöntemlerden daha hızlı ve daha sürdürülebilir, yeşil kimya sanayinin gelişimine katkıda bulunuyor," diyor KU Leuven Profesör Christine Kirschhock.

Zeolitler, en çok deterjanlarda su yumuşatıcısı ve endüstride katalizör olarak kullanımları ile bilinir. (Bir katalizör kimyasal tepkimenin aktivitesini arttırarak enerji tasarrufu sağlayan maddedir.) Zeolitler sağlamdır ve yeniden kullanılabilirler.

Zeolitlerin çeşitli ve her birinin kendine özgü yapıları vardır. Doğal olarak meydana gelen zeolitler küçük gözeneklerinden dolayı endüstriyel uygulamalar için genellikle uygun değildir. Sentetik zeolitlerin geliştirilmesi, çok karmaşıktır ve bu durum genelde deneme yanılma meselesidir. Mevcut yaklaşık 200 farklı sentetik zeolit arasından endüstride kullanılan 20 zeolit vardır. Zeolit için istenen özellikler; bileşimi, gözenek büyüklüğü, yeniden kullanılabilirliği ve böylece her yeni uygulamada değiştirilmesi. Şimdiye kadar, önceden belirlenmiş özelliklere sahip bir zeolit tasarlanması mümkün değildi.

Leuven, Gent ve Antwerp’ten araştırmacılar, zeolitin yapı taşlarını keserek yeni bir yapı içinde yeniden düzenlemenin mümkün olduğunu deneysel olarak gösterdi. KU Leuven'den Profesör Christine Kirschhock bunu şöyle açıklıyor: "Bir zeolit, bir dizi birleştirilmiş yapı taşı olarak düşünülebilir. Biz şimdi bir zeolitin bazı bloklarını ayırıyor ve sonra da istenilen özelliklere bağlı farklı biçimlerde yenileyebiliyoruz.”

Yeni zeolitler oluşturmak için bu genel yöntemin önemli avantajları var: "Uygulamalar için yeni olanaklara ek olarak, bu yöntem daha sürdürülebilir, yeşil kimya sanayinin gelişmesine katkıda bulunuyor. Bu, özelleştirilebilir zeolit tasarımının ilk örneğidir."

Araştırma sonuçları yakın zamanlarda Nature Materials dergisinde çevrimiçi yayımlandı.

 

Kaynak: http://phys.org/news/2012-11-cut-and-paste-zeolites-faster-method-custom.html

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle