Kendi kendini karıştıran tencere


Japonlar hiçbir mekanik parça kullanmadan kendi kendini karıştıran tencere yaptı!

Bazı yemek tariflerini yapmak düzenli bir şekilde karıştırmayı gerektirir. Bunun neden böyle olduğunu gerçekten bilmiyoruz, ama genede yemeği kendi haline bırakıp, pişmesini bekleyemezdik. Tencerenin önüne geçip sürekli karıştırmak çok sinir bozucu gelebilir. Belki de Hideki Watanabe de herhangi bir mekanik parça kullanmadan sıvının içinde girdap yaratan tencere ötesi özelliklere sahip icadını yaparken aynı şeyleri hissetmiştir.

Bu icada Kuru-Kuru Nabe (Nâmı değer Dön-Dön Tencere) adı verilmiş. Tencere, termodinamiği kullanarak dönme hareketi yaratıyor. Isınan su yükseliyor; fakat tencereni özel bir şekle sahip olması nedeniyle suyu sürekli ileri itiyor. Sonuç olarak tencere sadece içindeki sıvıyı karıştırmakla kalmıyor, aynı zamanda içindeki yemeği de yönlendiriyor. Daha da önemlisi, tencerenin ortasında köpüklenmesini sağlıyor. Yemeğin köpüklenmesi onun daha fazla yoğunlaşmasını ve taşmasını önlüyor.

Tencere içindeki değişiklik her yemek için daha kalın malzemelerden oluşan karışımlarda işe yaradığı gibi yaramayabilir ama gene de basit güveçler, çorba ve makarna için güzel sonuçlar doğurabilir. Kuru-Kuru Nabe şu an satışa hazır bir ürün değil ama Watanabe yatırımcı arayışında. 

Kaynak: ohgizmo.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle