Kendi 3B Yazıcı’nızı yaratın – hem de Lego’dan!


3B yazıcı satın almak için yeteri kadar paranız yok mu? Olsun. Eğer elinizde eski bir kamera, tutkal tabancası ve birkaç yüz tane lego varsa, evinizde 3B yazıcısı yapmak için her şeye sahipsiniz demektir.

Mühendislik öğrencisi Matthew Kreuger, yakın tarihte popüler bir “kendin yap” sitesi olan Instructables.com’da kendi üretimi olan ev yapımı 3B yazıcısını paylaştı.

Her ne kadar Kreuger, Lego Dijital Tasarım yazılımının 3 boyutlu objeleri sıcak tutkalla modellediği yazıcısının tamamlanmış bir proje olmaktan ziyade daha çok bir ilk örnek olduğunu söylese de Legobot, “çok daha az paraya kendin üret” takipçileri tarafından ilgiyle karşılandı.

Kreuger, MakerBot’un ilk 3B yazıcısı olan Cupcake CNC’den sonra popülerleşen yazıcısının çalışması için Lego NTX kalıplarından faydalandı.

Bilmeyenler ve yeni başlayanlar için NTX, bilgisayar tarafından kontrol edilen ve motor için 3, sensörler için 4 girişle dizayn edilmiş bir lego kalıbı ve asıl olarak Lego MINDSTORM robotunun kullanımı için yaratılmıştır.

NTX temel olarak Legobot’un, sıcak tutkal, fan ve eski bir VHS kamerası olan, yazıcının püskürtme ve yazım kısmını sağlayan motorunu kontol ediyor.

Yazıcı NTX için özel olarak tasarlanan yazılım programıyla çalışıyor fakat Kreuger NTX üzerinde daha çok standart bir G-code (Robot dilini programlamada kullanılan yaygın bir program) ile çalışacak yeni bir versiyon için çalışmalarını sürdürüyor.

Legobot’un bu ilk versiyonunu tamamlamak Kreuger’in tam bir yılını aldı fakat onun tasarımını kopyalayıp yeniden üretmek isteyenler muhtemelen çok daha kısa sürede projeyi tamamlayabilecekler çünkü tasarımın tamamına şu anda Instructable’dan rahatlıkla ulaşılabilir.

Kendi dizaynınızı denemek için bir süre beklemek isteyebilirsiniz ama Kreuger’in aklında Legobot’un gelecek yeni modellerine dair pek çok yeni fikri var.

Instructable’daki sayfasına göre Kreuger, kuruduğunda çok da kullanışlı olmayan bir malzeme olan sıcak tutkaldan başka malzemeler de denemek istediğini belirtiyor. Şu anda yazıcının kullanımı cam yüzeyleri birbirine tutturan ince topakların üretiminden öteye gidemiyor.

Kreuger ayrıca yazıcısının yeni modelleri için daha az titreyen bir platform üretmek için çalışıyor.

Tüm bunlara rağmen ev yapımı bir 3B yazıcı için Legobot çok fazla şey başarmış durumda. Üretimi ucuz ve yapımı oldukça basit ayrıca yeni eklentilere de oldukça açık. Eğer Kreuger tutkaldan başka hangi malzeme ile baskı yapabileceğini keşfedebilirse, başka ev yapımı 3B baskı aletlerinin yapımı ve üretimi için de olanak sağlayacağı aşikâr.

Kaynak: technewsdaily.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle