Kayıp piramitler bulundu mu?


Yeni yapılan bir araştırmaya göre Mısır Çölü’nde amatör bir arkeolog tarafından keşfedilen, piramitleri andıran gizemli yapılar uzun süredir kayıp olan piramitler olabilir.

Yaklaşık 8.000 km uzaktan Google Earth kullanarak yapıları geçtiğimiz sene keşfeden Angela Micol, bu yapıların başka değişik özelliklerinin olduğunu söyledi. Micol, bu yapıların, eski haritalarda piramit olarak gösterilmiş olduğunu da ekledi.

Yaklaşık 150 km dışarıda bulunan bu olası piramit kompleksleri, ender noktalarda tepecik grupları olarak karşımıza çıkıyor.

Nil nehrinin yanındaki Abu Sidhum şehrinden yaklaşık 20 km uzaklıktaki Yukarı Mısır’daki bir sitede, üzerinde ayak izleri bulunan 5 tepecik görülüyor. Fayum vahasının yaklaşık 150 km kuzeyinde, içerisinde dörtkenarlı, tepesi kesik ve yaklaşık 250 km genişliğinde ve etrafında daha küçük üç tepecikten oluşan ikinci bir olası piramit kompleksi bulunuyor.

“Görüntülerin kendisi konuşuyor” diyor Micol keşiflerini tanıtırken. “Sitelerde ne olduğu belli, fakat onların piramit olduğunu onaylamak için alanda daha kapsamlı bir araştırma gerekiyor.”

Micol’un ilk defa Discovery News’te yayımlanan bu iddiası, geniş çapta bir ilgi uyandırdı ve aynı zamanda eleştiri de aldı. Yetkili jeolog ve jeo-arkeologlar büyük ölçüde şüpheliydi ve Micol’un “Google Earth’ün anormallikleri” adını verdiği şeyi reddettiler. Micol, orada, sitelerin tarihi hakkında önemli ölçüde bilgiye sahip bir çift ile tanıştırıldığını söyledi.

Umman Sultanlığı'nın eski büyükelçisi olan Medhat Kamal El-Kady ve avukat eşi Haidy Farouk Abdel-Hamid, harita, eski belge, kitap ve ender siyasi ve tarihi el yazılarını topluyorlar. El-Kady ve Farouk Mısır devletine ve ABD Kongre Kütüphanesi'ne önemli yardımlarda da bulunmuştur. Çifte göre, Micol’un Fayum ve Abu Sidhum’da keşfettiği yapılar eski birçok harita ve belgelerde piramit kompleksi olarak gösterilmiş.

 

Kaynak: news.discovery.com

 

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap