Karıncaların gizli sığınakları


Hiç, bir karınca kolonisine sığacak kadar küçüldüğünüzü ve içinde rahatça gezintiye çıkarak karıncaların orada neler yaptıklarını izleyebildiğinizi hayal ettiniz mi? Çocukluğunuzda oyuncak bir karınca kolonisine sahip olmuş olabilirsiniz fakat bu küçük yaratıklar acaba birkaç santimetrelik plastik bir kabın içerisinde de normal çevrede davrandıkları gibi mi davranıyorlar? Karıncalarla oynamak sadece çocuklar için geçerli değil.

Florida State Üniversitesi'nden profesör Walter Tschinkel sadece bir kaç dakika içerisinde bize yukarıda sorduğumuz soruların cevabını veriyor. Profesör, aşağıdaki videoda eritilmiş alüminyumu kanallara dökerek soğumasını bekliyor ve sonrasında özenli bir şekilde kazı yaparak bu oluşumu yer yüzüne çıkarıyor. Ve sonuçta tüm koloninin üç boyutlu bir modelini çıkarmış oluyor. Ne dersiniz, ilgi çekici değil mi?

 

5 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 3
  tunc oguz

  Çok doğru Ömer bey keşke herkes sizin kadar duyarlı olsa … Bazı hayvanlara nesli tehlikede oldukları için özen gösteriyorlar ama bu duyarlılık bence yaşayan tüm hayvanlar için olmalı. Bizler bilim uğruna dünyayı zaten ne hale getirdik. Bari onlara eziyet yapmayalım.

  • 5
   Hamdi Baydemir

   Bu mantıkla, bilimin böyle gelişmesini tasvip etmek doğru değil. Bilimsel çalışmalarda daha insancıl olarak da netice alınabilir.

+ Yorum yap